The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
(1903-2011)
F

fagiolo.jpg

FAGIOLO, Vincenzo
(1918-2000)

Birth. February 5, 1918, Segni, diocese of Segni, Italy

Education. Seminary of Segni, Segni; Seminary of Anagni, Anagni; Pontifical Major Roman Seminary, Rome; Pontifical Lateran University, Rome (doctorates in theology and canon law); La Sapienza University, Rome.

Priesthood. Ordained, March 6, 1943. Incardinated in the diocese of Rome. From 1943 to 1971, in Rome, pastoral ministry; national assistant to the Deaf-mutes Association; faculty member, LUISS and of Gabriele D'Annuzio University; judge and president, First Instance Tribunal of Vatican City; prosynodal judge, Tribunal of Vicariate of Rome. Privy chamberlain supernumerary, May 7, 1956. Domestic prelate of His Holiness, July 6, 1961. Attended the Second Vatican Council, 1962-1965, as expert. Auditor of Sacred Roman Rota, January 16, 1968.

Episcopate. Elected archbishop of Chieti and administrator of Vasto, November 20, 1971. Consecrated, December 19, 1971, patriarchal Liberian basilica, Rome, by Cardinal Carlo Confalonieri, prefect of the S.C. for Bishops, assisted by Costantino Stella, archbishop of Aquila, and by Luigi Maria Carlim, bishop of Segni. Vice-president of the Episcopal Conference of Italy, 1979-1984. In 1983, for his efforts to save Jews during the Holocaust, was recognized by Yad Vashem as "a righteous among the nations,'' with a medal; and a tree was planted in his name at Yad Vashem. The honor is bestowed on gentiles who risked their lives to save Jews during the war. Secretary of the S.C. for Religious and Secular Institutes, April 8, 1984. Resigned the pastoral government of the archdiocese, July 15, 1984. President of the Pontifical Council for the Interpretation of Legislative Texts, December 15, 1990. President of the Disciplinary Commission of the Roman Curia, December 29, 1990. Attended the Special Assembly of the Synod of Bishops for Europe, Vatican City, November 28 to December 14, 1991; the Special Assembly of the Synod of Bishops for Africa, Vatican City, April 10 to May 8, 1994; the Ninth Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, October 2 to 29, 1994.

Cardinalate. Created cardinal deacon in the consistory of November 26, 1994; received the red biretta and the deaconry of S. Teodoro, November 26, 1994. Resigned the presidency of the Pontifical Council for the Interpretation of Legislative Texts, December 19, 1994. Lost the right to participate in the conclave when turned 80 years old, February 5, 1998. Ceased as president of the Disciplinary Commission of the Roman Curia, February 14, 1998. He served as president of Italian Caritas. He was grand prior of the Sacred Military Constantinian Order of S. Girogio; and priore spirituale of the Ordine Militare et Hospitaliero di San Lazzaro di Gerusalemme.

Death. September 22, 2000, Rome. Buried in a marble sarcophagus in the metropolitan cathedral of Chieti (1).

Link. His arms, Araldica Vaticana.

(1) This is the text of the inscription on his tomb, kindly provided by Mr. Eman Bonnici, from Malta:

VINCENTIUS FAGIOLO S.R.E. CARDINALIS
IAM TEATINAE VASTENSIS ECCLESIAE ARCHIEP.
HIC IN PACE CHRISTI REQUIESCIT
V KAL. OCTOB. MM

falcao.jpg

FALCÃO, José Freire
(1925-

Birth. October 23, 1925, Ererê, diocese of Limoeiro do Norte, Brazil.

Education. Seminary of Prainha, Fortaleza.

Priesthood. Ordained, June 19, 1949, Limoeiro do Norte. Successively, 1949-1967, in diocese of Limoeiro do Norte, pastoral ministry; vice-director of diocesan lyceum; faculty member of its minor seminary and other educational institutions; and ecclesiastical assistant of the Catholic Action.

Episcopate. Elected titular bishop of Vardimissa and appointed coadjutor, with right of succession, of Limoeiro do Norte, April 24, 1967. Consecrated, June 17, 1967, by José de Medeiros Delgado, archbishop of Fortaleza, assisted by Vicente de Paulo Araújo Matos, bishop of Crato, and by José Mauro Ramalho de Alarcón Santiago, bishop of Iguatú. Succeeded to the see of Limoeiro do Norte, August 19, 1967. Attended the Second General Conference of the Latin American Episcopate, Medellín, Colombia, August 24 to September 6, 1968. Promoted to the metropolitan see of Teresina, November 25, 1971. Attended the Third General Conference of the Latin American Episcopate, Puebla México, January 27 to February 13, 1979; Sixth Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, September 29 to October 28, 1983. Transferred to the metropolitan see of Brasília, February 15, 1984. Second vice president of the Latin American Episcopal Council.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 28, 1988; received the red biretta and the title of S. Luca a Via Prenestina, June 28, 1988. Attended the Eighth Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, September 30 to October 28, 1990; Fourth General Conference of the Latin American Episcopate, Santo Domingo, Dominican Republic, October 12 to 28, 1992. Member of the Council of Cardinals for the Study of the Organizational and Economic Problems of the Holy See, December 2, 1993. Attended the Special Assembly for America of the Synod of Bishops, Vatican City, November 16 to December 12, 1997. Resigned the pastoral government of the archdiocese upon having reached the age limit, January 28, 2004. Participated in the conclave of April 18 to 19, 2005, which elected Pope Benedict XVI. Lost the right to participate in the conclave when turned 80 years old, October 23, 2005.

felicia2.jpg

FELICI, Angelo
(1919-2007)

Birth. July 26, 1919, Segni, Italy. Nephew of Ettore Felici, titular archbishop of Corinto, nuncio in Ireland.

Education. Completed his primary and secondary studies in Segni; then, he attended the Pontifical Leonine College, Anagni, from 1934 until 1941, where he studied philosophy and theolgy; later, studied diplomacy at the Pontifical Ecclesiastical Academy, Rome, 1941 (after having received the subdiaconate); and finally, at the Pontifical Lateran Athenaeum, Rome; and at the Pontifical Gregorian University, Rome, where he earned a doctorate in canon law.

Priesthood. Ordained, April 4, 1942, chapel of the Pontifical Collegio Pio Latino Americano, Rome, with dispensation for not having yet reached the canonical age. Further studies, 1942-1945. Joined the Vatican Secretariat of State, first section, 1945, at the invitation of Msgr. Domenico Tardini, secretary of the S.C. of Extraordinary Ecclesiastical Affairs, future cardinal. Privy chamberlain supernumerary, June 15, 1949. Faculty member, Pontifical Ecclesiastical Academy, Rome. Domestic prelate of His Holiness, November 28, 1958. Under-secretary of the S.C. for Extraordinary Ecclesiastical Affairs, February 7, 1964. In 1967, Pope Paul VI sent him on a mission to Jerusalem after the Six-Day War between Arabs and Israelis.

Episcopate. Elected titular archbishop of Cesariana and appointed pro-nuncio in Holland, July 22, 1967. Consecrated, September 24, 1967, patriarchal Vatican basilica, by Cardinal Amleto Giovanni Cicognani, bishop of title of suburbicarian see of Frascati, secretary of State, assisted by Giovanni Benelli, titular archbishop of Tusuro, substitute of the Secretariat of State, and by Luigi Maria Carli, bishop of Segni. His episcopal motto was In lumine tuo, Nuncio in Portugal, May 13, 1976. Nuncio in France, August 27, 1979.

Cardinalate. Created cardinal deacon in the consistory of June 28, 1988; received the red biretta and the deaconry of Ss. Biagio e Carlo ai Catinari, June 28, 1988. Prefect of the Congregation for the Causes of Saints, July 1, 1988. Attended the Eighth Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, September 30 to October 28, 1990; the Special Assembly of the Synod of Bishops for Europe, Vatican City, November 28 to December 14, 1991; the Special Assembly of the Synod of Bishops for Africa, Vatican City, April 10 to May 8, 1994; the Ninth Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, October 2 to 29, 1994. Resigned prefecture, June 13, 1995. President of the Pontifical Commission Ecclesia Dei, December 16, 1995. Opted for the order of cardinal priests and his deaconry was elevated pro hac vice to title, January 9, 1999. Lost the right to participate in the conclave when turned eighty years of age, July 26, 1999. Resigned the presidency of the Pontifical Commission "Ecclesia Dei", April 14, 2000.

Death. June 17, 2007, at 9:10 a.m., in his Roman residence in Piazza della Città Leonina; he never fully recovered after suffering a fall and breaking his thigh at the Paul VI Audience Hall in 1999. Pope Benedict XVI presided the capella papale for his exequies on Tuesday June 19, 2007, at 5 p.m., in the altar of the Chair of the papal Vatican basilica. Buried in the tomb of his family in the cemetery of Segni.

Links. Photograph and biography, in Italian, Santi e Beati; photograph and biography, in Italian, Sala Stampa della Santa Sedde; and his portrait photograph and arms, Araldica Vaticana; Angelo Felici. Un ricordo del porporato recentemente scomparso by Giulio Andreotti, 30GIORNI, 06 - 2007.


furno.jpg

FURNO, Carlo
(1921-

Birth. December 2, 1921, Bairo Canavese, diocese of Ivrea, Italy. Son of Giuseppe Furno and Maria Bardesono.

Education. Studied at the Diocesan College, Ivrea (secondary education); at the Seminary of Ivrea (philosophy and theology); at the Theological Faculty, Crocetto Salesian Athenaeum, Turin, 1948-1949; at the Pontifical Roman Seminary, Rome (doctorate in utroque iure, both canon and civil law, 1953); and at the Pontifical Ecclesiastical Academy, Rome, 1951-1953 (diplomacy).

Priesthood. Ordained, June 25, 1944, Ivrea. Vicar at the parish of Ozegna, Turin, 1944-1947. Further studies, Turin and Rome, 1947-1953. Attaché and secretary in the nunciature in Colombia, 1953-1957; in the nunciature in Ecuador, 1954-1957. Privy chamberlain supernumerary, June 24, 1954. Secretary in the apostolic delegation in Jerusalem, 1957-1962. Work in the first section of the Vatican Secretariat of State, 1962-1973. Prelate of honor of His Holiness, June 29, 1966. Faculty member of the Pontifical Ecclesiastical Academy, 1966-1973.

Episcopate. Elected titular archbishop of Abari and appointed nuncio in Perú, August 1, 1973. Consecrated, September 16, 1973, Aglié, by Cardinal Paolo Bertoli, assisted by Agostino Casaroli, titular archbishop of Cartago, secretary of the S.C. for Extraordinary Ecclesiastical Affairs, and by Luigi Bettazzi, bishop of Ivrea. His episcopal motto is Ardere et lucere. Nuncio in Lebanon, November 25, 1978. Nuncio in Brazil, August 21, 1982. Nuncio in Italy, April 15, 1992.

Cardinalate. Created cardinal deacon in the consistory of November 26, 1994; received the red biretta and the deaconry of S. Cuore di Cristo Re, November 26, 1994. Special papal envoy to the closing ceremonies of the first centennial of the evangelization of the Republic of Central Africa, January 8, 1995. Grand Master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, December 16, 1995. Special papal envoy to the celebration of the X anniversary of the Cuban National Ecclesiastical Encounter, La Habana, February 21 to 25, 1996. Pontifical delegate to the patriarchal basilica of St. Francis of Assisi, Italy, May 23, 1996. Special papal envoy to the 13th National Eucharistic Congress, Vitória, Brazil July 7 to 14, 1996. Archpriest of the patriarchal Liberian basilica, Rome, September 29, 1997. Ceased as pontifical delegate, November 5, 1998. Papal legate for the closing of the Holy Door at the Liberian basilica, January 5, 2001. Lost the right to participate in the conclave when turned eighty years of age, December 2, 2001. Resigned the post of archpriest, May 27, 2004. Opted for the order of cardinal priests and his deaconry was elevated pro illa vice to title, February 24, 2005. On March 28, 2006, Pope Benedict XVI accepted his request to be transferred to the title of S. Onofrio. Took possession of his title on Wednesday May 10, 2006. On June 27, 2007, the pope accepted his resignation for reasons of age from the charge of grand master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem.

Links. Photoraph and biography, in Italian, Sala Stampa della Santa Sede; and his arms, Araldica Vaticana.


Top Home Search

©1998-2014 Salvador Miranda.