The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
(1903-2011)
U

uhac.jpg

UHAC, Josip
(1924-1998)

Birth. July 20, 1924, Brsec (Moschiena), apostolic administration of Fiume (1), Italy (now archdiocese of Rijeka, Croatia).

Education. Seminary of Fiume, Fiume; Seminary of Venice, Venice; Seminary of Gorizia, Gorizia, 1943-1945 (theology); Pontifical Roman Seminary, Rome; Pontifical Lateran University, Rome, 1945-1954 (doctorates in theology, 1951; and in canon law, 1954). Pontifical Ecclesiastical Academy, Rome, for two years (diplomacy).

Priesthood. Ordained, April 16, 1949, Rome. In Rome, pastoral ministry in the church of S. Girolamo dgli Illirici and further studies, 1949-1954. Joined the Vatican diplomatic service, March 1, 1954. Secretary of the nunciature in Panamá, 1954-. Privy chamberlain supernumerary, March 25, 1955; October 28, 1958; June 21, 1963. Secretary of the nunciature in Egypt (United Arab Republic); auditor of the nunciature in Germany; of the nunciature in Spain; counselor (1967-1970). Prelate of honor of His Holiness, February 16, 1967.

Episcopate. Elected titular archbishop of Tharros and appointed pro-nuncio in Pakistan, June 23, 1970. Consecrated, September 5, 1970, Rijeka, by Viktor Buric, archbishop of Rijeka-Senj, assisted by Dragutin Nežic, bishop of Porec i Pula, and by Josip Pavlišic, titular archbishop of Petina, coadjutor of Rijeka-Senj. Pro-nuncio in Cameroun and apostolic delegate in Equatorial Guinea, October 7, 1976 and pro-nuncio in Gabon, January 15, 1977. Pro-nuncio in Zaire, June 3, 1981. Nuncio in Germany, August 3, 1984. Secretary of the Congregation for the Evangelization of the Peoples, June 21, 1991. President of the Pontifical Missionary Works, 1991-1995. Attended the Special Assembly of the Synod of Bishops for Africa, Vatican City, April 10 to May 8, 1994.

Cardinalate. Was to be created cardinal in the consistory of February 21, 1998, but died January 18, 1998, a few hours before the consistory was announced. He had been informed of his promotion to the cardinalate three days earlier.

Death. January 18, 1998, Rome. Buried, parish church of Saint George, Brsec, archdiocese of Rijeka-Senj, Croatia.

Bibliography. Bergh, Hendrik van. Botschafter des Papstes : 400 Jahre Nuntius in Deutschland, dem Apostolischen Nuntius, Erzbischof Guido Del Mestri, zu seinem Abschied von Deutschland. Berg, Starnberger See 3 : Türmer Verlag, 1984, pp. 299-300.

(1) The apostolic administration of Fiume was erected on April 30, 1920. It became a diocese on April 25, 1925. It was also known by the names of Rijeka, Rieka and Sankt Veit am Flaum. On September 27, 1969, it was elevated to metropolitan see and united with Senj. On May 25, 2000, they were separated. Rijeka remained a metropolitan see and Senj became a diocese with the name of Senj-Gospić. Fiume was originally a Roman settlement and it later was part of the Byzantine Empire. From the 9th century, it became an independent duchy. In the 15th century it was under Austrian control. In the 18th century it became a free port, was united to Croatia, and gained autonomy under the Hungarian crown. It was held by France during the Napoleonic era. After the First World War, it was contended for by Italy and Yugoslavia. Italy occupied it in 1919. A year later, it was set up as an independent free city. In 1922, it was occupied by Italy; and in 1924 it was ceded by Yugoslavia. During the Second World War, it was occupied by Germany from 1943 to 1945, and then liberated by Yugoslavia. It was transferred to Yugoslavia by the Italian peace treaty of 1947. In 1991, it became part of independent Croatia.


urbani.jpg

URBANI, Giovanni
(1900-1969)

Birth. March 26, 1900, parish of S. Pantaleone, Venice, Italy. Son of Angelo Urbani and Elisabetta Borghi. He had six younger sisters; four of whom were Alba, Giuseppina, Luigina and Teresina (the names of the two younger sisters have not been found). He was baptized on the following April 8 in that church by Fr. Pietro Ferrei, with the names Giovanni Emilio Maria. Received the sacrament of confirmation on August 16, 1906, in the parish of S. Pantaleone, from Aristide Cavallari, patriarch of Venice; his godfather was Luigi Piasentini, a friend of the family.

Education. Initial studies in the elementary school "Sant'Agnese", of the Institute of Fathers Cavani (a Venetian congregation dedicated to the eduction of the youth); he received first communion on June 21, 1910; entered the Patriarchal Seminary at Santa Maria della Salute, Venice, on October 16, 1913; in the First World War, he was a corporal in the military district of Cornegliano, March to October 20, 1918; received the ecclesiastical habits in the seminary, October 31, 1918; received the ecclsiastical tonsure the following December 20; received the first two minor orders, porter and lector, December 18, 1920; and the other two, exorcist and acolyte on December 17, 1921; on April 1, 1922, he was ordained subdeacon, taking the vow of celibacy for life; ordained a deacon on June 10, 1922.

Priesthood. Ordained, September 24, 1922, basilica of Ss. Maria e Donato di Murano, Venice, by Cardinal Pietro La Fontaine, patriarch of Venice. Cooperator at the parish of Ss. Maria e Donate di Murano, 1922-1927; for nine months in 1924, he was chaplain at isola di Sant'Erasmo. Further studies, in canon law at the Juridical Faculty, Venice, 1925-1926. Pastoral ministry in the Catholic Action from 1926. Faculty member of the patriarchal seminary, 1927-1945; he taught biblical science and pastoral theology. Taught religion in private and public institutions from 1926. Named ecclesiastical notary, July 15, 1926. Rector of the parish of S. Samuele, October 31, 1927. prosynodal judge, April 20, 1936. Vice-president of the diocesan junta of Catholic Action, November 7, 1936. Privy chamberlain of His Holiness, November 12, 1936; reappointed, June 8, 1939. President, as patriarchal delegate, of the diocesan office for the direction of the Catholic Action, September 29, 1939. Domestic prelate of His Holiness, June 5, 1943. Promotor of justice in the regional tribunal for matrimonial causes, October 28, 1940. Patriarchal chancellor, June 22, 1943. Promotor of the faith in the beatification process of Pope Pius X, February 28, 1944. On January 1, 1945, Pope Pius XII named him secretary of Episcopal Commission for the Study of the Statutes of the Italian Catholic Action and of the Commission for Coordinating Catholic Works. Member of the commission for the rebuilding and repair of the ecclesiastical buildings damaged during the Second World War, 1945. Member of the committee for the erection of the diocesan house of spiritual exercises, March 19, 1945. Secretary and national counselor of the Central Commission of the Italian Catholic Action, 1946-1955.

Episcopate. Elected titular bishop of Assume, October 26, 1946. Consecrated, December 8, 1946, patriarchal cathedral basilica of S. Marco, Venice, by Cardinal Adeodato Giovanni Piazza, O.C.D., patriarch of Venice, assisted by Giovanni Jeremich, titular bishop of Berissa, auxiliary of Venice, and by Carlo Zinato, bishop of Vicenza. His episcopal motto was In misericordia tua. Promoted to titular archbishop of Sardi, November 27, 1948. Transferred to the see of Verona, with the title of archbishop ad personam, April 14, 1955. Promoted to the patriarchate of Venice, November 11, 1958.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 15, 1958; received the red hat and the title of S. Prisca, December 18, 1958. Attended the Second Vatican Council, 1962-1965. Opted for the title of S. Marco, March 19, 1962. Participated in the conclave of 1963, which elected Pope Paul VI. President of the Italian Episcopal Conference, 1966-1969. Attended the First Ordinary Assembly of the Synod of Bishops, Vatican City, September 29 to October 29, 1967.

Death. September 17, 1969, of a heart attack, assisted by his ninety-one year old mother, in Venice. Buried in the patriarchal cathedral basilica of S. Marco, Venice.

Bibliography. Battelli, Giuseppe. Giovanni Urbani patriarca di Venezia. Venezia : Studium Cattolico veneziano, 2003. (Figure della Chiesa di Venezia); Niero, Antonio. I patriarchi di Venezia. Da Lorenzo Giustiniani ai nostri giorni. Venice : Studium Cattolico Veneziano, 1961. (Collana Storica, 3), pp. 229-231.

Link. His portrait and arms, Araldica Vaticana.


ursi.png

URSI, Corrado
(1908-2003)

Birth. July 26, 1908, Andria, Italy. Baptized, July 27, 1908, parish of S. Agostino, Andria.

Education. Seminary of Andria, Andria; Pontifical Regional Seminary of Molfetta, Molfetta.

Priesthood. Ordained, July 25, 1931, Molfetta. Successively, vice-rector and rector of the Pontifical Regional Seminary of Molfetta, 1931-1951. Pastoral ministry in several Italian dioceses during the summer recess, 1931-1951. Privy chamberlain of His Holiness, July 15, 1943.

Episcopate. Elected bishop of Nardò, July 29, 1951. Consecrated, September 30, 1951, cathedral of Molfetta, by Carlo Confalonieri, titular archbishop of Nicopoli al Nesto, secretary of the S.C. of Seminaries and Universities, assisted by Achille Salvucci, bishop of Molfetta, Giovinazzo e Terlizzi, and by Francesco Minerva, bishop of Lecce. His episcopal motto was Grana multa una Hostia. Promoted to the metropolitan see of Acerenza, November 30, 1961. Attended the Second Vatican Council, 1962-1965. Coadjutor, with right of succession, of Potenza e Marsico Nuovo. Transferred to the metropolitan see of Naples, May 23, 1966. Grand chancellor of the Pontifical Theological Faculty of Southern Italy, 1966-1987.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 26, 1967; received the red biretta and the title of S. Callisto, June 29, 1967. Participated in the conclave of August 25 to 26,1978, which elected Pope John Paul I. Participated in the conclave of October 14 to 16, 1978, which elected Pope John Paul II. In July 1983, it was announced that, upon his death, he would donate his eyes to an eye bank. Resigned the pastoral government of archdiocese, May 9, 1987. Named Honorary Citizen of Naples. Lost the right to participate in the conclave when turned 80 years of age, July 26, 1988.

Death. August 29, 2003, at 4:25 p.m., Naples; at the time of his death, he was assisted by his sister and his private secretary for 40 years, Msgr. Mario Franco. His funeral mass was celebrated at the basilica dell'Incoronata Madre del Buon Consiglio e dell'Unità dei Cristiani of Capodimonte, on August 31, at 6 p.m., presided by Cardinal Camillo Ruini, personal delegate of Pope John Paul II, with Cardinal Michele Giordano, archbishop of Naples, and twenty two other prelates concelebrating. Buried in the basilica dell'Incoronata.

Link. His photograph and arms, Araldica Vaticana.

Top Home Search

©1998-2014 Salvador Miranda.