The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Paul V (1605-1621)
Consistory of September 11, 1606 (II)

(2) 1. TORRES, iuniore, Ludovico de (1552-1609)

Birth. 1552, Rome. The family was originally from Málaga, Spain, and had settled in Rome in the first half of the 16th century. Uncle of Cardinal Cosimo de Torres (1622). Nephew of Luigi Torres, iuniore, archbishop of Monreale (1573-1588).

Education. Studied law at the University of Perugia; and at the University of Bologna, where he earned a doctorate in utroque iure, both canon and civil law.

Early life. Received the clerical tonsure in Rome. Went to Monreale, where his uncle Luigi was the archbishop, and was named his vicar general, 1572. Returned to Rome and was named vicar of S. Lorenzo in Damaso. Canon of the patriarchal Liberian basilica. Scrittore apostolico. Charged by the pope with the organization of the Roman Pontifical and the annotations to the Roman Martyrology of Cardinal Cesare Baronio, who had high esteem for him. Close friend of poet Torquato Tasso. Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace.

Sacred orders. (No information found).

Episcopate. Elected archbishop of Monreale, January 22, 1588. Consecrated, Sunday, January 31, 1588, at the church of S. Lorenzo in Damaso, Rome, by Cardinal Gabriele Pallotti, assisted by Silvio Savelli, archbishop of Rossano, and by Giuseppe Stefano, bishop of Viesti.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; received the red hat and the title of S. Pancrazio, December 19, 1606. Librarian of the Holy Roman Church, July 4, 1607.

Death. July 8, 1609, Rome (1). Buried near the main altar in his titular church. He is now buried in the pavement of the chapel of the Most Blessed Sacrament, in the metropolitan cathedral of Monreale (2).

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 120-123; Combaluzier, Fernand. "Sacres épiscopaux à Rome de 1565 à 1662. Analyse intégrale du Ms. «Miscellanea XIII, 33» des Archives Vaticanes." Sacris Eruduri, XVIII (1967-1968), p. 146; Eubel, Conradus and Gulik, Guglielmus van. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen III (1503-1592). Münich : Sumptibus et Typis Librariae Regensbergianae, 1935; reprint, Padua : Il Messagero di S. Antonio, 1960, pp. 250; Gauchat, Patritium. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IV (1592-1667). Münich : Sumptibus et Typis Librariae Regensbergianae, 1935; reprint, Padua : Il Messagero di S. Antonio, 1967, pp. 9, 47 and 249.

Link. His tomb in the metropolitan cathedral of Monreale, Requiem Datenbank.

(1) This is according to Gauchat, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, IV, 9; the same source, III, 250, indicates that he died on July 9, 1609.
(2) This is the text of the inscription in his vault, kindly provided by Mr. Eman Bonnici, from Malta

HIC IACET
CORPVS
LVDOVICI
ARCHIEPISC
ET CARDINAL
CVIVS ANIMA
REQVIESCAT
IN PACE
AMEN
VIXIT ANN. LVI
MENS. VIII. DIES. XI
OBIIT. IX. IVLII
MDCIX

Cool Archive

(3) 2. SPINOLA, Orazio (1547?-1616)

Birth. 1547?, Genoa. Of the marquises of Balbases, and later, dukes of Sesto. Third of the nine children of Giovanni Spinola and Gironima Doria, sister of Duke Giannandrea Doria. he other siblings were Artemisia, Giannettino, Vittoria, Bianca, Ottavia and three other children. Grand-nephew of Doge Luca Spinola of Genoa. Other cardinals of the various branches of the Spinola family were Agostino Spinola (1527); Filippo Spinola (1583); Agustín Spínola (1621); Giandomenico Spinola (1626); Giulio Spinola (1666); Giambattista Spinola, seniore (1681); Giambattista Spinola, iuniore (1695); Niccolò Spinola (1715); Giorgio Spinola (1719); Giovanni Battista Spinola (1733); Girolamo Spinola (1759); Ugo Pietro Spinola (1831).

Education. Studied at theUniversity of Padua, where he obtained a doctorate in utroque iure, both canon and civil law.

Early life. Went to Rome during the pontificate of Pope Sixtus V (1585-1590). Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace. Vice-legate in Bologna, March 17, 1597. Vice-legate in Ferrara, 1605. Protonotary apostolic supernumerarius participantium.

Sacred orders. (No information found).

Episcopate. Elected archbishop of Genoa, with dispensation for not having yet received the sacred orders, December 20, 1600. Consecrated, April 1, 1601, Bologna, by Archbishop Alfonso Paleotti, archbishop of that see (1). Governor of Borgo during the first sede vacante of 1605. Elected by the Sacred College of Cardinals governor of the second conclave of 1605 and of Città Leonina.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; received the red hat and the title of S. Biagio dell'Anello, January 11, 1616. Legate in Ferrara, September 25, 1606.

Death. June 24, 1616, Genoa. Buried, by a special favor of the Genoese senate, in the chapel where the ashes of St. John the Baptist are preserved, in the metropolitan cathedral of Genoa.

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 128-129 Weber, Christoph and Becker, Michael. Genealogien zur Papstgeschichte. 6 v. Stuttgart : Anton Hiersemann, 1999-2002. (Päpste und Papsttum, Bd. 29, 1-6), II, 913.

(1) Cardella, Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa, VI, 129, erroneously indicates that he received the episcopal consecration from Cardinal Gabriele Paleotti, but the cardinal had died on July 23, 1597 and had been succeeded by Archbishop Alfonso Paleotti, who was never promoted to the cardinalate.

Cool Archive

(4) 3. BARBERINI, Maffeo (1568-1644)

Birth. April 5, 1568, Florence. Of a noble family. Fifth of the six children of Antonio Barberini, a rich merchant from Ancona, and Camilla Barbadori. He was baptized on the same day of his birth. His father died when he was three years old. Nephew of Francesco Barberini, abbreviator de parco maggiore and protonotary apostolic participantium. Uncle of Cardinals Francesco Barberini, seniore (1623); and Antonio Barberini, iuniore, O.S.Io.Hieros. (1627). Brother of Cardinal Antonio Barberini, seniore, O.F.M.Cap. (1624).

Education. Studied at Collegio Romano, from 1584; and at the University of Pisa, where he earned a doctorate in utroque iure, both canon and civil law, in 1589.

Early life. His mother brought him to Rome at a very young age. Received the clerical tonsure, April 7, 1586. Helped by his uncle Francesco, started a successful career in the Roman Curia. Abbreviator de parco maggiore, 1589. Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace, July 1, 1589. Governor of Fano, February 13, 1592.

Sacred orders. Received the minor orders, June 24, 1592. Protonotary apostolic participantium by his father's cessation, October 24, 1593; as protonotary apostolic, he drew up the acts of the two marriages that were celebrated in the presence of Pope Clement VIII; that of King Felipe II of Spain and Margeret of Austria, and that of Albert, archduke of Austria, with Isabel Clara Eugenia, Infanta of Spain. Cleric of the Apostolic Chamber, March 1597. Domestic prelate of His Holiness. Accompanied Cardinal Pietro Aldobrandini to Ferrara, January 1598. Legate extraordinary to France to congratulate King Henri IV for the birth of his son the dauphin, the future King Louis XIII, and to present the blessed garments for the newborn, 1601. President delle Strade, 1603.

Episcopate. Elected titular archbishop of Nazareth, with dispensation for not having yet received the sacred orders (1), October 20, 1604. Consecrated, Thursady, October 28, 1604, Apostolic Chapel, next to the patriarchal Vatican basilica, Rome, by Giulio Fabio Biondi, titular patriarch of Jerusalem, assisted by Leonardo Abel, titular bishop of Sidon, and by Tommaso Lapi, bishop of Fano. Nuncio in France, December 4, 1604.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; received the red hat and the title of S. Pietro in Montorio, November 12, 1607. Transferred to the see of Spoleto, October 27, 1608. Prefect of the Tribunal of the Apostolic Signature of Justice, January 8, 1610. Opted for the title of S. Onofrio, May 5, 1610. Legate in Bologna, August 31, 1611, for a triennium. Resigned the government of the see of Spoleto before July 17, 1617. Participated in the conclave of 1621, which elected Pope Gregory XV. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, January 9, 1623 until August 6, 1623, when he was elected pope. Participated in the conclave of 1623 and was elected pope.

Papacy. Elected pope on August 6, 1623; took the name Urban VIII. Crowned, September 29, 1623, patriarchal Vatican basilica, by Cardinal Alessandro d'Este, protodeacon of S. Maria in Via Lata. Took possession of the patriarchal Lateran basilica, November 19, 1623. He ordered that the cardinals have precedence over everyone except crowned heads. By a decree of June 10, 1630, he granted the cardinals the title of Eminence. Created 74 cardinals in eight consistories.

Death. July 29, 1644, Rome. Buried at the patriarchal Vatican basilica.

Bibliography. I Barberini e la cultura Europea del seicento : atti del convego internazionale Palazzo Barberini alle Quattro Fontane, 7-11 dicembre 2004. Per cura di Lorenza Mochi Onori ... [et al.]. Roma : De Luca Editori D' Arte, 2007. Note: Papers from the International Conference on Barberini and the European Culture of the 17th Century, held at the Palazzo Barberini, December 7-11, 2004; Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 123-125; Combaluzier, Fernand. "Sacres épiscopaux à Rome de 1565 à 1662. Analyse intégrale du Ms. «Miscellanea XIII, 33» des Archives Vaticanes." Sacris Eruduri, XVIII (1967-1968), p. 161; Lutz, Georg. "Urbano VIII." Enciclopedia dei papi. 3 vols. Roma : Istituto della Enciclopedia italiana, 2000, III, 298-321; Schütze, Sebastian. "Maffeo Barberini a Bologna. Un poeta alla scoperta della Felsina Pittrice" in Sacrosanctae Romanae Ecclesiae cardinales repraesentantes personas sanctorum apostolorumRoma : Edizioni dell'Associazione Culturale Shakespeare and Company 2, 2002.(I cardinali di Santa Romana Chiesa: collezionisti e mecenati, 5).

Links. Biography by Michael Ott, in English, The Catholic Encyclopedia; statue and biography, in English (Britannica); biography by Georg Lutz, in Italian, Enciclopedia dei Papi (2000), Treccani; his arms, portrait and prosopography, in German, Requiem Datenbank; his episcopal lineage by Charles N. Bransom Jr., in English, Apostolic Succession in the Roman Catholic Church; his portrait by Michelangelo Merisi da Caravaggio, Web Gallery of Art; his bust by Gian Lorenzo Bernini, Vatican Museum, Christus Rex, Inc.; another bust by Gian Lorenzo Bernini, patriarchal Vatican basilica, Christus Rex, Inc.; another bust also by Gian Lorenzo Bernini, Musée Louvre, Paris, France, Réunion des musées nationaux; another bust by Gian Lorenzo Bernini, façade of the Cathedral of Spoleto, Spoleto, Italy, Italica, Rai International; his bust by an anonymous artist, church of S. Maria di Montesanto, Rome, iccd immagini, Fototeca Nazionale; his statue by Gian Lorenzo Bernini, Palazzo Conservatori, Musei Capitolini, Campidoglio, Rome, iccd immagini, Fototeca Nazionale; his portrait Gian Lorenzo Bernini, Galleria Nazionale d'Arte Antica, Rome, Web Gallery of Art; his portrait by Giacomo Grandi, Galleria dell'Accademia di San Luca, Rome, iccd immagini, Fototeca Nazionale; his portrait by Jan Miel, Galleria Pallavicini, Rome, iccd immagini, Fototeca Nazionale; his engraving by Claude Mellan, Library of Congress, Washington, D.C., United States of America; engravings, portrait and arms, Araldica Vaticana; and his tomb in the patriarchal Vatican basilica, Rome, by Gian Lorenzo Bernini, The Australian National University.

(1) This is according to Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, IV, 254; his prosopography, linked below, says that he was ordained to the priesthood on September 24, 1604. The latter also indicates that he was consecrated on November 27, 1604, while the former gives October 28, 1604 as the date of his consecration.

Cool Archive

(5) 4. MILLINI, Giovanni Garzia (1562-1629)

Birth. 1562, Florence. Of a noble Roman family. Son of Mario Millini and Ortensia Jacovacci; his father resided in Florence as an exile from Rome. His first name is also listed as Giangarzia; and his last name as Garzia Millini; and as Garsia Mellini. Nephew of Cardinal Giambattista Castagna (1583), future Pope Urban VII, on his mother's side. Other cardinals of the family were Giovanni Battista Mellini (1476); Savo Millini (1681); and Mario Millini (1747).

Education. Educated by his uncle the cardinal. Studied law.

Early life. Named consistorial lawyer in the pontificate of Pope Sixtus V (1585-1590). Auditor of the Sacred Roman Rota, February 1, 1591. In the pontificate of Pope Clement VIII (1592-1605), accompanied Cardinal Enrico Caetani, legate to Poland; and later, accompanied Cardinal Pietro Aldobrandini to France to negotiate the marriage of King Henri IV with Caterina de' Medici.

Sacred orders. (No information found).

Episcopate. Elected titular archbishop of Colosse (1), June 1, 1605. Consecrated, June 12, 1605, Rome, by Ludovico de Torres, archbishop of Monreale. Nuncio in Spain, June 20, 1605 until May 22, 1607.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606. Transferred to the see of Imola, February 7, 1607. Received the red hat and the title of Ss. Quattro Corontati, January 7, 1608. Legate a latere to try to reconcile the Austrian emperor and his brother Archduke Mathias, May 5, 1608. Vicar general of Rome, 1610-1629. Resigned the government of the diocese before June 27, 1611. Secretary of the Supreme S.C. of the Roman and Universal Inquisition, 1616-1629. Participated in the conclave of 1621, which elected Pope Gregory XV. Participated in the conclave of 1623, which elected Pope Urban VIII. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, succeeding Cardinal Maffeo Barberini, elected Pope Urban VIII, August 6, 1623; reelected, January 15, 1624, occupied the post until January 13, 1625. Opted for the title of S. Lorenzo in Lucina, April 14, 1627. Archpriest of the patriarchal Liberian basilica. Cardinal protoprete. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Frascati, August 20, 1629.

Death. October 2, 1629, near 6 a.m., Rome. Buried in the church of S. Maria del Popolo (2).

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 125-128.

Links. Biography by Silvano Giordano, in Italian, Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 73 (2009), Treccani; biography, in Italian, diocese of Frascati; engravings, bust and arms, Araldica Vaticana; his tomb in the church of S. Maria del Popolo, Rome, Requiem Datenbank; his tomb, The Australian National University.

(1) This see is also called Rodi.
(2) This is the text of the epitaph on his tomb, taken from Enzo Bentivolgio and Simonetta Valtieri, Santa Maria del Popolo (Rome : Bardi Editore, 1976), p. 79:

JOANNI. GARSIAE. MILLINO. S. R. E. CARDINALI. NATURAS. VIRTUTISQUE BONIS
EMINENTISSIMO
QUEM ADOLESCENTEM. INGENII. COGNATIONISQUE. PRAEROGATIVA. CARISSIMUM. NONDUM. PONTIF.
URBANUS. VII. QUASI PRAECEPTOR. INSTITUIT. SIXTUS. V. SACRI CONSISTORII. ADVOCATM.
GREGORIUS. XIV. ROMANAS. ROTAS. IUDICEM. LEGIT.
CLEMENS. AUCTUM. CENSU. DIGNUMQUE. PURPURA. PROCLAMATUM. SIBI. FERRA PROFICISCENTI. COMITEM
ET. CARDINALI. CAIETANO. ADVERSUS. TURCAS. AD. POLONIAE. REGEM. LEGATO. ADIUTOREM. ADIUNXIT
PAULUS. V. AD. PHILIPPUM. III. REGEM. HISPANIARUM. MISIT. NUNCIUM. ET. BENE. RE. GESTA. PRIMUM
PURPURATORUM. PATRUM. IN. SENATUM. ADSCIVIT
PAULUS. EIUSDEM. OPERA. AD. MATTHIAM. PANNONIAE. REGEM. ET. RODULPHUM. CAESAREM
LEGATI. MAGNO. CUM. REIP. CHRISTIANAE. BELLUM. INTER. DUOS. FRATRES. PLUSQUAM. CIVILE. COMPOSUIT.
REDEUNTEM. E. GERMANIA. SUUM. IN URBE. VICARIUM. DIXIT. EUMQUE. FERE. PRINCIPEM. SACRI PRINCIPATUS
ADMINISTRUM. AD. MAIORA. QUAEQUE. SEMPER. ADHIBUIT. IN. LECTIONIS. PONTIFICIAE. CONCLAVI
NON MINIMA. PARS. SACRI. SENATUS. ONERI. SUMMO PAREM. EXISTIMAVIT
RELIQUI. SUMMI. PONTIFF. EUNDEM. PLURIBUS. UNUM. PRAEFECERE. CONGREGATIONIBUS
MAGNISQUE. DE. REBUS. ETIAM. AEGROTANTEM. IN. LECTO. CENSUERE. CONSULENDUM
DENIQUE. VICARIUM. IN. URBE. CUSTODEM. PRO. OMNIUM. SALUTE. VIGILANTEM. QUADRIENNIUM ANTE
PROVISA. PRUDENTER. ET. DE SCRIPTO. ETIAM. SAPIENTER. DISPOSITA. MORS. HILAREM. ATQUE. TRANQUILLUM
AETERNITATIS. CANDIDATUM. MORTALITATE. DONAVIT
VIXIT. ANNOS. LXVI. MENSES. VII
URBANUS. ET. MARIUS. MILLINI. HAEREDES. PATRUO. IMMO. PARENTI. AMANTISSIMO. PP.
VALE. LECTOR. ET. GRATULARE
ALTERUM. EX. MILLINA. FAMILIA.VIRUM. HEROUM. SIMILEM. HUMANO. GENERI. DATUM.


Inscription under the bust of the cardinal:
OBIIT. KAL. OCTOBRIS. MDCXXIX
.

Cool Archive

(6) 5. FERRATINI, iuniore, Bartolomeo (1534-1606)

Birth. 1534 (1), Amelia. Nephew of Baldo Ferratini, bishop of Lipari and Amelia. Received the clerical tonsure in his native city.

Education. Went to Rome to study law.

Early life. Coadjutor of his uncle Baldo Ferratini as canon of the patriarchal Vatican basilica, February 24, 1551; canon, December 5, 1569.

Sacred orders. (No information found).

Episcopate. Elected bishop of Amelia, with dispensation for not having yet reached the canonical age, October 9, 1562, after his uncle's resignation. Consecrated (no information found). Joined in the Council of Trent, November 11, 1562; signed its decrees, July 15, 1563. Resigned the government of the diocese before December 17, 1571. Vicar and canon of the patriarchal Vatican basilica, 1580. Prefect of the Fabric of St. Peter's. Regent of the chancery of the Holy Roman Church, November 21, 1584. President of the Tribunal of the Apostolic Signature of Grace.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; died before receiving the red hat and the title.

Death. November 1, 1606, in his Roman palace. Buried in the cathedral of Amelia, in a rich sepulchre with a solemn epitaph.

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 125.

Link. Biography by Dario Busolini, in Italian, Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 46 (1996), Treccani.

(1) This according to Cardella, Memorie stroiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa, VI, 125, that indicates he died at 50 in 1606; Zedler, Grosses vollständiges Universal-Lexicon aller Wissenschafften und Künste, says that he died im den neun und sechzigsten seines Alters, in his 69th year, therefore, he would have been born in 1537.

Cool Archive

(7) 6. CAETANI, Bonifazio (1567-1617)

Birth. 1567, Rome (1). Of the dukes of Sermoneta. Fourth of the eight children of Onorato Caetani and Agnesia Colonna di Paliano. The other children were Pietro, Filippo, Antonio, Gregorio, Guglielmo, Ruggero and Benedetto. Descendant of the family of Pope Boniface VIII. Grand-nephew of Cardinal Niccolò Caetani (1536). Nephew of Cardinal Enrico Caetani (1585). Cousin of Cardinal Ascanio Colonna (1586). Brother of Cardinal Antonio Caetani (1621). Uncle of Cardinal Luigi Caetani (1626). Another member of the family was Cardinal Antonio Caetani (1402). His last name is also listed as Caietani.

Education. Obtained a doctorate in utroque iure, both canon and civil law.

Early life. Prior of San Leonardo di Santa Maria de' Teutoni, June 26, 1588, Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace, March 15, 1591. Governor of Camerino, 1593. Received the subdiaconate and diaconate, November 8, 1593.

Priesthood. Ordained, November 8, 1593. Governor of Orvieto, February 1, 1595 to April 8, 1596. President, citizen and protector of Orvieto April 8, 1596; resigned shortly after. Preceptor of S. Leonardo.

Episcopate. Elected bishop of Cassano, November 8, 1599. Consecrated (no information found).

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606. Legate a latere in Romagna, September 25, 1606 to June 4, 1612. Received the red hat and the title of S. Pudenziana, November 19, 1607. Promoted to the metropolitan see of Tarento, April 22, 1613.

Death. June 24, 1617, Rome. Buried in his family's chapel in his titular church.

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 129-130.

Link. His genealogy, H4, Libro d'Oro de la Nobilità Mediterranea.

(1) This is according to Cardella, Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa, VI, 129, and Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, IV, 10; his genealogy, linked above, says that he was born in Sermoneta.

Cool Archive

(8) 7. LANTE, Marcello (1561-1652)

Birth. 1561 (1), Rome. Of a noble family. Seventh of the nine childre of Ludovico Lante and M. Lavinia Maffei. The other children were Michele, Laura, Olimpia, Virginia, Marcantonio, Alessando, Annibale and Ascanio. His sister Virginia was married to Pope Paul V's brother, Giovan Battista Borghese. Nephew of Cardinals Bernardino Maffei (1549), and Marcantonio Maffei (1570), on his mother's side. Cousin of Cardinal Orazio Maffei (1606). Uncle of Cardinals Gregorio Naro (1629) and Tiberio Cenci (1645) on their mothers' side. Grand-uncle of Cardinal Federico Marcello Lante (1743). Great-great-grand uncle of Cardinals Alessando Lante (1816); and Antonio Lante (1816). His last name is also listed as Lante della Rovere. Relative of the dukes Della Rovere.

Education. (No information found).

Early life. In the pontificate of Pope Clement VIII (1592-1605), he was named cleric of the Apostolic Chamber, and later, auditor general of the same.

Sacred orders. (No information found).

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; received the red hat and the title of Ss. Quirico e Giulitta, October 9, 1606.

Episcopate. Elected bishop of Todi, December 18, 1606; resigned the government of the diocese before October 6, 1625. Consecrated, January 14, 1607, Vatican palace, by Pope Paul V. Participated in the conclave of 1621, which elected Pope Gregory XV. Participated in the conclave of 1623, which elected Pope Urban VIII. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, January 13, 1625 to January 7, 1626. Opted for the title of S. Prassede, March 20, 1628. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Palestrina, August 20, 1629. Opted for the suburbicarian see of Frascati, October 8, 1629. Opted for the suburbicarian see of Porto e Santa Rufina, March 28, 1639. Sub-dean of the Sacred College of Cardinals. Opted for the suburbicarian see of Ostia e Velletri, proper of the dean of the Sacred College of Cardinals, July 1, 1641. Participated in the conclave of 1644, which elected Pope Innocent X.

Death. April 19, 1652, Rome. Buried in the chapel of Ss. Lucrezia e Gertrude that he had built in the church of S. Nicola da Tolentino, Rome.

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 130-133; Gauchat, Patritium. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IV (1592-1667). Münich : Sumptibus et Typis Librariae Regensbergianae, 1935; reprint, Padua : Il Messagero di S. Antonio, 1967, pp. 10, 37, 38, 39, 48, 49, 59 and 349.

Links. Biography by Renato Sansa, in Italian, Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 63 (2004), Treccani; biography, in Italian, diocese of Frascati; and his genealogy, A1, B1, C1, D1, E7, Geneaology EU.

(1) This is according to Cardella, Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa, VI, 132, who says that he died in 1652 at 91. The three genealogies linked above indicate that he was born in 1569.

Cool Archive

(9) 8. MAFFEI, Orazio (1580-1609)

Birth. 1580, Rome. Second of the five children of Mario Maffei and Plautilla Fabi. Nephew of Cardinals Bernardino Maffei (1549) and Marcantonio Maffei (1570). Cousin of Cardinal Marcello Lante (1606).

Education. University of Perugia, Perugia (doctorate).

Early life. Cleric of the Apostolic Chamber in the pontificate of Pope Paul V. Governor of Civitavecchia, January 11, 1603 until 1604.

Sacred orders. (No information found).

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 11, 1606; received the red hat and the title of S. Giorgio in Velabro, October 9, 1606. Opted for the title of Ss. Marcellino e Pietro, February 7, 1607.

Episcopate. Elected archbishop of Chieti, with dispensation for not having yet reached the canonical age, September 3, 1607. Consecrated, Sunday, September 16, 1607, at the church of S. Silvestro al Quirinale, Rome, by Cardinal Marcello Lante, assisted by Metello Bichi, bishop of Sovana, and by Girolamo di Porzia, bishop of Adria..

Death. January 11, 1609, Rome. Buried in the tomb of his ancestor in the church of S. Maria sopra Minerva, Rome.

Bibliography. Cardella, Lorenzo. Memorie storiche de' cardinali della Santa Romana Chiesa. 9 vols. Rome : Stamperia Pagliarini, 1793, VI, 133-134; Combaluzier, Fernand. "Sacres épiscopaux à Rome de 1565 à 1662. Analyse intégrale du Ms. «Miscellanea XIII, 33» des Archives Vaticanes." Sacris Eruduri, XVIII (1967-1968), p. 163; Weber, Christoph and Becker, Michael. Genealogien zur Papstgeschichte. 6 v. Stuttgart : Anton Hiersemann, 1999-2002. (Päpste und Papsttum, Bd. 29, 1-6), II, 579; Weber, Christoph. Legati e governatori dello Stato Pontificio : 1550-1809. Roma : Ministero per i beni culturali e ambientali, Ufficio centrale per i beni archivistici, 1994. (Pubblicazioni degli archivi di Stato. Sussidi; 7) pp. 216 and 748-749.

Cool Archive

berka4.tif

BERKA Z DUBÉ A LIEPÉ, Zbynék
(1551-1606)

Birth. 1551, Drevenice, near Jicin, Bohemia. Of an old and noble Czech family. Son of Zedenék Berka z Dubé and Katharina z Haugwitz.

Education. Studied with the Jesuits in Prague and Olomouc; University of Kraków, Kraków (licentiate in theology); University of Ingolstadt, Ingolstadt (doctorate in theology).

Priesthood. Ordained, 1574, Prague. Canon of the chapters of Salzburg; St. Vitus, Prague; Vysehrad, Prague; of Stara Bolestav; Olomouc; Litomerice; Regensburg; and Oetting. Provost of the cathedral chapters of Vysehrad (1574), Olomouc (1577), Oetting (1581), Regensburg (1582) and Litomerice (1587). Administrator of the diocese of Regensburg, 1582-1587. Chamberlain of His Holiness and protonotary apostolic, 1578. Grand master of Ordo Militaris Crucigerorum cum stella rubea, 1590-1606.

Episcopate. Elected archbishop of Prague, June 21, 1593. Consecrated, October 10, 1593, by Cesare Speciano, bishop of Cremona, nuncio in Austria, assisted by János Kutasy, bishop of Györ, and by Johann Pichelmayr, titular bishop of Almira. On June 15, 1603, Emperor Rudolf II granted the title of prince to him and his successors.

Cardinalate. Pope Paul V intended to elevate him to the cardinalate but he died before the promotion took place.

Death. March 6 (1), 1606, Prague. Buried in the tomb of his family in the metropolitan cathedral St. Vitus, Prague.

Bibliography. Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches, 1448 bis 1648 : ein biographisches Lexikon. Herausgegeben von Erwin Gatz, unter Mitwirkung von Clemens Brodkorb. Berlin : Duncker & Humblot, 1996, pp. 44-46; Eubel, Conradus and Gulik, Guglielmus van. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen III (1503-1592). Münich : Sumptibus et Typis Librariae Regensbergianae, 1935; reprint, Padua : Il Messagero di S. Antonio, 1960, III, 279; Kettner, Jiri. Dejiny prazske arcidieceze v datech. Prague : Zvon, 1993, pp. 83-84.

(1) This is according to Kettner, Dejiny prazske arcidieceze v datech, p. 84; Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches, 1448 bis 1648, p. 46, says that he died on March 7, 1606.

Top Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.