The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of January 20, 1834 (V)


(19) 1. BRIGNOLE, Giacomo Luigi (1797-1853)

Birth. May 8, 1797, Genoa.

Education. Studied humanities in Genoa; La Sapienza University, Rome (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, January 20, 1835).

Priesthood. Ordained (no date found). Vice-legate in Ferrara. Refrendary utroque in the Signature of Justice. Protonotary apostolic. Vicar of the patriarchal Lateran basilica, Rome.

Episcopate. Elected titular archbishop of Nazianzo, March 15, 1830. Assistant at the Pontifical Throne, March 23, 1830. Nuncio in Tuscany, March 26, 1830. Consecrated, March 28, 1830, Rome, by Cardinal Giacomo Filippo Franzoni. Treasurer general of the Apostolic Chamber, February 22, 1833.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of January 20, 1834; received the red hat, January 23, 1834; and the title of S. Giovanni a Porta Latina, June 23, 1834. Opted for the title of S. Cecilia, September 13, 1838. Commendatario of S. Giovanni a Porta Latina, September 13, 1838 to June 11, 1847. President of the Commission of Subsidies, December 2, 1840. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Sabina, retaining in commendam the title of S. Cecilia, June 11, 1847. Prefect of the S.C. of the Index, 1849. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, February 17, 1851 until March 15, 1852. President of the Consulta of State, October 23, 1852.

Death. June 23, 1853, Rome. Exposed in the basilica of S. Lorenzo in Damaso, Rome; Pope Pius IX participated in his funeral; buried, according to his will, in the church of S. Cecilia.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 27, 40, 41 and 278; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 45.

Link. His tomb by Salvatore Ravelli, S. Cecilia, Rome.

Cool Archive

(20) 1. GRIMALDI, Nicola (1768-1845)

Birth. July 19, 1768, Treia, diocese of Macerata.

Education. Collegio of Frascati, Frascati, 1783; Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, 1790.

Early life. Referendary of the Tribunals of the Apostolic Signature of Justice and of Grace, 1803. Relator of the S.C. of Good Government, 1806. Lieutenent of the Apostolic Chamber, 1816; later auditor, 1824. Secretary of the Sacred Consulta, 1829. Governor of Rome and vice-camerlengo of the Holy Roman Church, July 6, 1832 until January 20, 1834.

Sacred orders. (No information found).

Cardinalate. Created cardinal deacon in the consistory of January 20, 1834; received the red hat, January 23, 1834; and the deaconry of S. Nicola in Carcere Tulliano, June 23, 1834. Camerlengo of the Sacred College of Cardinal, April 6, 1835 until 1836. Legate in Forlì, July 5, 1836 until 1838.

Death. January 12, 1845, Rome. Buried in the church of S. Salvatore in Lauro, Rome.

Bibliography. Del Re, Niccolò. Monsignor governatore di Roma. Rome : Istituto di Studi Romani Editore, 1972, p. 125; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 27 and 46.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.