The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of September 13, 1838 (XI)

sterckx5.jpg

(44) 1. STERCKX, Engelbert
(1792-1867)

Birth. November 2, 1792, Ophem, archdiocese of Mechelen, Belgium. His first name is also listed as Engelbertus.

Education. First studies in Vilvorde; the, studied humanities at the college of Enghien (1805-1807); Secondary School of Louvain; studied philosophy privately in Louvain; in September 18161, he entered the Seminary of Mechelen. Named subsecretary of archdiocesan curia of Mechelen in 1813.

Priesthood. Ordained, with dispensation of age, February 18, 1815. In the archdiocese of of Mechelen, named vice-regent and professor of philosophy and Holy Scriptures of its major seminary, October 1815 until August 1821; pastor of Bouchet, August 1821 to September 9, 1824; pastor and archpriest of the church of the Blessed Virgin Mary of Antwerpen, the old cathedral, September 1824 to June 20, 1827; vicar general, June 20, 1827; canon of the cathedral chapter, November 23, 1829; vicar capitular, January 16, 1831.

Episcopate. Elected archbishop of Mechelen, February 24, 1832. Consecrated, April 8, 1832, metropolitan cathedral of Mechelen, by Jean-Joseph Delplancq, bishop of Tournai, assisted by Cornelius Richard Antoon van Bommel, bishop of Liège, and by Jan Frans van de Velde, bishop of Gand; he took possession of the see on the following day. He baptized Louis-Philippe, crown prince of Belgium, the eldest son of Leopold I of the Belgians, at St. Michael and Gudula metropolitan cathedral, Brussels.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of September 13, 1838; received the red hat and the title of S. Bartolomeo all'Isola, September 17, 1838. Did not participate in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX.

Death. December 4, 1867, Mechelen. Exposed in the metropolitan cathedral of Mechelen, where the funeral took place on December 10; and buried in that metropolitan cathedral.

Bibliography. LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les potificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 903-906; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 30, 40 and 259; Simon, Alois. Le cardinal Sterckx et son temps (1792-1867). 2 vols. Wetteren : Éditions Scaldis, 1950. Note: At head of title: Faculté universitaire Saint-Louis à Bruxelles. Contents: 1. L'Église et l'État: Les préparations (1792-1832) L'Église et l'État (1832-1867)--2. L'Église dans l'État: Le pasteur des âmes. La sollicitude de toutes les églises. Engelbert Sterckx; Wauters, R. J. J. Historique du procés de R.J.J. Wauters contre M.E. Sterckx, archevêque de Malines. Anvers : R. Ratinckx, 1836.

Link. Biography, in German.

deangelis.jpg

(45) 2. DE ANGELIS, Filippo
(1792-1877)

Birth. April 16, 1792, Ascoli Pisceno. Of a patrician family. Son of Vincenzo De Angelis and Marchioness Maria Alvitreti.

Education. Studied at the Seminary of Ascoli; and then, at the Pontifical Academy of Eclessiastical Nobles, Rome, from 1816 to 1818. and also at La Sapienza University, Rome, where he obtained doctorates in utroque iuris, on July 22, 1818; and in philosophy and theology on September 25, 1819.

Priesthood. Ordained, Ascoli (no date found). Faculty member for many years of the Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome. Substitute of the Secretariat of Memorandums, before April 5, 1823. Privy chamberlain supernumerary, before October 15, 1823. Entered the Roman prelature as domestic prelate on February 4, 1824. Referendary, September 16, 1824. Abbreviatore di Parco Maggiore of the Apostolic Chancery, September 17, 1824. Later, canon of the chapter of the patriarchal Liberian basilica.

Episcopate. Elected titular bishop of Leuce in Tracia, July 3, 1826. Consecrated, July 23, 1826, church of SS. Trinità a Montecitorio (no longer a church, it is the actual parliament building), Rome, by Cardinal Pietro Francesco Galleffi, bishop of Albano, assisted by Giuseppe della Porta Rodiani, titular patriarch of Constantinople and vicegerent of Rome, and by Giovanni Giacomo Sinibaldi, titular archbishop of Damiata. Vicar and apostolic visitor to the city and diocese of Forlì, July 24, 1826. Promoted to the titular see of Cartago, March 15, 1830. Nuncio in Switzerland, April 23, 1830. Nuncio in Portugal, November 13, 1832; remained in Switzerland until April 1839 and never occupied the position in Portugal because diplomatic relations were broken after his nomination. Transferred to the see of Montefiascone e Corneto, with personal title of archbishop, February 15, 1838.

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of September 13, 1838; published in the consistory of July 8, 1839; received the red hat and the title of S. Bernardo alle Terme, July 11, 1839. Transferred to the metropolitan see of Fermo, January 27, 1842. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Camerlengo of the Holy Roman Church, September 20, 1867 until his death. Opted for the title of S. Lorenzo in Lucina, September 20, 1867. Cardinal protoprete. President delegate of the First Vatican Council, December 30, 1869.

Death. July 8, 1877, at 7 a.m., Fermo. Buried in Fermo.

Bibliography Boutry, Philippe. Souverain et Pontife : recherches prosopographiques sur la curie romaine à l'âge de la restauration, 1814-1846. Rome : École française de Rome, 2002, pp. 355-356; LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les pontificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 288-290; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 31, 40, 136, 195, 237 and 270; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 61.

Links. Biography, in German; and his episcopal lineage, in English.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.