The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of November 30, 1838 (XII)


ferretti2.jpg

(46) 1. FERRETTI, Gabriele (1795-1860)

Birth. January 31 (1), 1795, Ancona. Son of Palatine Count Liverotto Ferretti and Flavia Sperelli. He was count of Castelferretti, Palatine count, noble of Rieti, noble of Fermo, patrician of Ancona and patrician of San Marino.

Education. Studied at Collegio of Parma; at Collegio Tolomei, Siena; at the Seminary of Ancona; and at Collegio Romano, Rome, where he obtained a doctorate in theology on September 6, 1818.

Priesthood. Ordained, June 1, 1817 (2). Canon of the patriarchal Lateran basilica.

Episcopate. Elected bishop of Rieti, May 21, 1827. Consecrated, May 27, 1827, Rome, by Cardinal Carlo Odescalchi. Promoted to the titular see of Seleucia in Isauria, July 29, 1833. Nuncio in Sicily, July 30, 1833. Transferred to the see of Montefiascone e Corneto, with personal title of archbishop, May 19, 1837. Transferred to the metropolitan see of Fermo, October 2, 1837.

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of November 30, 1838; published in the consistory of July 8, 1839; received the red hat and the title of Ss. Quirico e Giulitta, July 11, 1839. Resigned pastoral government of the archdiocese, January 12, 1842. Prefect of the S.C. of Indulgences and Relics, March 14, 1843. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Legate in the provinces of Urbino and Pesaro, December 22, 1846. Secretary of State, July 17 to December 31, 1847. Secretary of Memorials, November 27, 1847. Grand penitentiary, March 18, 1852 until his death. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Sabina, September 12, 1853. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, April 7, 1854 to March 23, 1855. Grand prior of the Equestrian Order of St. John of Jerusalem, February 11, 1858. Abbot commendatario of Ss. Vincenzo ed Atanasio ad Aquas Salvias, Rome.

Death. September 13, 1860, Rome. Exposed in the church of S. Andrea delle Fratte, Rome, where the funeral took place on September 17, 1860, with the participation of Pope Pius IX; and buried, according to his will, in the Capuchin church of the Santissima Concezione, Rome.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, VII, 31, 44, 195, 270, 319 and 341; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, VIII, 45.

Link. His genealogy, A8.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 319; his genealogy, linked above, says that he was born on March 31, 1795.
(2) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 319; the journal Pio IX, (1972) 416, indicates that he was ordained on January 1, 1817.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.