The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of December 14, 1840 (XVI)


(53) 1. ALTIERI, Lodovico (1805-1867)

Birth. July 17 (1), 1805, Rome. Son of Paluzzo Altieri and Maria Anna di Sassonia.

Education. (No information found).

Priesthood. Ordained, March 24, 1833. Privy chamberlain participant of Pope Leo XII. In the pontificate of Pope Gregory XVI he was named chamberlain; coppiere maggiore; Qualificator of the Holy Office; vicar of the School of S. Maria in Via Lata; and finally, secretary of the S.C. of Studies.

Episcopate. Elected titular archbishop of Efeso, July 11, 1836. Consecrated, July 17, 1836, Rome, by Pope Gregory XVI. Nuncio in Austria, July 18, 1836. Assistant at the Pontifical Throne, July 19, 1836.

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of December 14, 1840; published in the consistory of April 21, 1845; received the red hat, September 11, 1845; and the title of S. Maria in Portico Campitelli, deaconry elevated pro illa vice to title, November 24, 1845. Pro-secretary of Memorials, 1845-1847. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. President of Rome and its district, November 2, 1847. Member of the triumvirate that governed Rome between July 1849 and April 1850; the other two members were Cardinals Luigi Vannicelli Casoni and Gabrielle della Genga Sermattei. Secretary of Memorials, January 17, 1855 to 1857. Camerlengo of the Holy Roman Church, March 19, 1857 until his death. President of the Consulta of State for Finances, December 1859. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Albano, December 17, 1860. Prefect of the S.C. of the Index, September 5, 1861. Archpriest of the patriarchal Lateran basilica, March 8, 1863. Archchancellor of the Roman University. During the cholera epidemic that affected his diocese, he assisted the sick and the dying and he himself contracted the malady.

Death. August 11, 1867, Albano, of cholera. The funeral took place in the church of S. Maria in Portico Campitelli, Rome; buried, temporarily, in the cemetery of Albano.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 34, 46 and 188; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 43 and 62; Squicciarini, Donato. Nunzi apostolici a Vienna. Città del Vaticano : Libreria Editrice Vaticana, 1998, pp. 207-209.

Link. His genealogy, 3a.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 188; and his genealogy, linked above; Squicciarini, Nunzi apostolici a Vienna, p. 207; and his entry in Dizionario biografico degli Italiani, II, 559, indicates that he was born on July 11, 1805.

Cool Archive

(54) 2. BELLI, Silvestro (1781-1844)

Birth. December 29, 1781, Anagni. Of a patrician family.

Education. Studied law in Rome.

Early life. Entered at the service of the Roma Curia as privy chamberlain supernumerary. Named garde-robe by Pope Pius VIII before April 4, 1829. Domestic prelate, July 2, 1830. Civil lieutenant of the tribunal of the Vicariate of Rome, July 2, 1830. Referendary of the Tribunal of the Apostolic Signature of Justice, July 15, 1830. Named prelate of the S.C. of the Ecclesiastical Immunity before September 4, 1830. Named apostolic delegate in Benevento before June 25, 1831; in Orvieto, before October 5, 1831 and in Fermo, before June 27, 1832. Recalled to Rome, he was named canon of the patriarchal Vatican basilica, June 29, 1834. Substitute of internal affairs at the Secretariat of State, August 1, 1834. Secretary of the S.C. Consistorial and of the Sacred College of Cardinals, July 11, 1836. Assessor of the S.C. of the Holy Office, before November 3, 1838. Examiner of the bishops in canon law, December 18, 1839.

Sacred orders. (No information found).

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of December 14, 1840; published in the consistory of July 12, 1841; received the red hat and the title of S. Balbina, July 15, 1841.

Episcopate. Elected bishop of Iesi, January 24, 1842. Consecrated, February 24, 1842, Rome, by Cardinal Carlo Pedicini.

Death. September 9, 1844, Iesi. Exposed and buried in the cathedral of Iesi.

Bibliography. Boutry, Philippe Souverain et Pontife : recherches prosopographiques sur la curie romaine à l'âge de la restauration, 1814-1846. Rome : Ecole française de Rome, 2002, p. 312; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 32, 40 and 61.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2015 Salvador Miranda.