The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of June 19, 1843 (XXI)


(63) 1. SARAIVA, O.S.B., Francisco de São Luiz (1766-1845)

Birth. January 26, 1766, Ponte de Lima, archdiocese of Braga, Portugal. His baptismal name was Francisco Manuel Justiniano.

Education. Entered the Order of St. Benedict, April 6, 1780, in the monastery of S. Martinho, Tibães; changed his name to Francisco de São Luiz; professed, January 28, 1782; Monastery of S. André, Rendufe (philosophy); convent Nossa Senhora da Estrela, Lisboa (literaure); University of Coimbra, Coimbra (doctorate in theology, July 3, 1792).

Priesthood. Ordained, March 7, 1789. Professor of the University of Coimbra. Secretary of his order, 1798. Abbot of the Benedictine school of Coimbra, 1804. Visitor major of his order, 1807 and 1814; chronicler of his order, 1810. Fought the French army during the invasion of 1808. Joined the Sinédrio and was a leading member of the Provisional Junta, 1820. Deputy in the Junta of Government established in Alcobaça, September 27, 1820. Member of the council of regency appointed by the Cortes, January 26, 1821. Member of the Academy of Science of Lisbon. It has been said that he was a Mason with the symbolic name of Condorcet.

Episcopate. Elected titular bishop of Dura and appointed coadjutor, with right of succession, of Coimbra, April 19, 1822. Succeeded to the see after the death of its bishop Francisco de Lemos de Faria Pereira Coutinho on April 16, 1822. Consecrated, September 15, 1822, Coimbra, by Vicente da Soledade de Castro, O.S.B., archbishop of São Salvador da Bahia, Brazil. Rector of the University of Coimbra. Member of the Chamber of Deputies, 1823. Resigned pastoral government of the diocese, April 30, 1824. President of the Chamber of Deputies (Cortes), 1826 and in 1834. Exiled in Serra de Ossa, 1828-1834. Minister of Interior in the government of Palmela, September 24, 1834 to February 16, 1835. Named to the patriarchate of Lisbon by the Portuguese government, 1840 (diplomatic relations with the Holy See were broken); preconized, April 3, 1843.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 19, 1843; never received the red hat and the title.

Death. May 7, 1845, at 6 a.m., Lisbon. Exposed in the metropolitan cathedral of Lisbon and buried in the crypt of the patriarchs in the monastery of São Vicente de Fora (1). In his hometwon, Ponte de Lima, a weekly journal named "Cardeal Saraiva" was launched in 1910, and although it does not carry any particular relgious creed, it continues to circulate to this day with the same name. On March 4, 2008, in his native hometown, a statue was inaugurated in his memory.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 33, 155, 182 and 342.

Links. Biography, in Portuguese, under "São Luís, Frei Francisco de"; and brief biography, in Os Cardeais Portugueses, in Portuguese, patriarcado de Lisboa.

(1) This is the inscription on his sarcophagus, kindly provided by Mr. Eman Bonnici, from Malta:

D.FREI FRANCISCO (II) DE S.LUIS
MDCCCXL - MDCCCXLV

Cool Archive

(64) 2. CADOLINI, C.R.S.P., Antonio Maria (1771-1851)

Birth. July 10, 1771, Ancona.

Education. Collegio of Recanati, Recanati (humanities); Seminary of Ancona, Ancona (theology); entered the Congregation of the Clerics Regular of St. Paul (Barnabites), November 1792.

Priesthood. Ordained, April 19, 1794. Lector of theology. General assistant of his congregation, 1816.

Episcopate. Elected bishop of Cesena, April 19, 1822. Consecrated, April 21, 1822, Rome, by Cardinal Frasncesco Saverio Castiglioni. Transferred to the see of Ancona, February 12, 1838.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 19, 1843; received the red hat and the title of S. Clemente, June 22, 1843. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX.

Death. August 1, 1851, Ancona. Exposed and buried in the cathedral of Ancona.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 33, 40, 73 and 124.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2015 Salvador Miranda.