The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Gregory XVI (1831-1846)
Consistory of January 22, 1844 (XXII)

(65) 1. CAGIANO DE AZEVEDO, Antonio Maria (1797-1867)

Birth. December 14, 1797, Santopadre, diocese of Aquino. Of a noble family. Eldest of the two children of Ottavio Cagiano de Azevedo and Mariangela Zagaroli. The other child was Vincenzo, father of Cardinal Ottavio Cagiano de Azevedo (1905).

Education. Studied at the Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome, from 1817; and at the Archgymnasium of Rome, where he earned a doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, on July 22, 1819.

Priesthood. Ordained, August 10, 1824. Secretary to the dean of the Sacred Roman Rota. Member of the college of consistorial lawyers. Domestic prelate of His Holiness Pius VIII. Assessore criminale of the auditor general of the Apostolic Chamber and of the governor of Rome. Auditor of the Tribunal of Signature of Justice. Protonotary apostolic. Governor of the city of Spoleto, 1831 (or 1832). President of the province of Perugia, 1833. Pro-legate in Ferrara, 1836 until August 1837. When the Asian plague stroke Rome in 1837, he was called in order to have the disease controlled. His remedies were so effective that he was appointed vice-president of the Board of Health and Secretary of the Council. Secretary of the S.C. of the Sacred Consulta. Vice-president of the supreme magistrato of health. Rector of La Sapienza University, Rome. Secretary of the S.C. Consistorial. Auditor general of the Apostolic Chamber, January 28, 1843.

Episcopate. Elected bishop of Senigaglia, January 22, 1844; consecrated, February 11, 1844, at the patriarchal Vatican basilica, Rome, by Pope Gregory XVI, assisted by Cardinal Costantino Patrizi Naro, vicar of Rome, and by Cardinal Gabriele Ferretti, prefect of the S.C. of Indulgences and Relics. In the same ceremony was consecrated Niccola Clarelli Parraciani, bishop of Montefiascone e Corneto, future cardinal.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of January 22, 1844; received the red hat and the title of S. Croce in Gerusalemme, January 25, 1844. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Resigned the pastoral government of the diocese, July 18, 1848. Prefect of the S.C. of the Tridentine Council, June 27 (or July 27), 1853 until September 26, 1860. Opted for the order of cardinal bishops and the suburbicarian see of Frascati, June 23, 1854. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, March 23, 1855 until 1856. Grand penitentiary, September 28, 1860 until his death.

Death. January 13, 1867, Rome. Exposed in Gesù church, Rome; the funeral took place on January 16, 1867, with the participation of Pope Pius IX; and he was buried, according to his will, in the church of S. Croce in Gerusalemme, Rome.

Bibliography. Re, Niccolò del. "I cardinali prefetti della Sacra Congregazione del Concilio dalle origini ad oggi (1564-1964)." Apollinaris, XXXVII (1964), pp. 137-138; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 33, 41 and 342; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 45; Weber, Christoph and Becker, Michael. Genealogien zur Papstgeschichte. 6 v. Stuttgart : Anton Hiersemann, 1999-2002. (Päpste und Papsttum, Bd. 29, 1-6), V, 133.

Links. Biography, in Italian; another biography also in Italian.

clarelli4.jpg

(66) 2. PARACCIANI CLARELLI, Niccola (1799-1872)

Birth. April 12, 1799, Rieti. Of the family of the marquises of Clarelli. His last name is also listed as Garelli-Paracciani and Clarelli Parracciani. Great-grand-nephew of Cardinal Giandomenico Paracciani (1706). Grand-nephew of Cardinal Urbano Paracciani Rutili (1766). Second cousin of Cardinals Salvatore Nobili Vitelleschi (1875); and Francesco Ricci Paracciani (1880).

Education. Archgymnasium of Rome, Rome (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, July 8, 1822) Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome (diplomacy).

Early life. Privy chamberlain of His Holiness in 1819. Ablegato apostolic to bring the red biretta to new Cardinal Carlos da Cunha e Menezes, patriarch of Lisbon, in 1819. Entered the Roman prelatures in 1820 as domestic prelate of His Holiness and referendary. Prelate adjunct of the S.C. of the Council in February 1821. Relator of the S.C. of Good Government in June 1821. Entered the service ofthe Reverend Fabric of Saint Peter's basilica; its secretary and economous in January 1829. Canon of the patriarchal Vatican basilica; exercises his functions as a prelate in 1821; and as a judge in 1822.

Priesthood. Ordained, June 1, 1822. Second assessor of the tribunal of the governor of Rome in 1823; first assessor in 1825. Secretary of the S.C. of Waters in 1826. Vicar in Rieti. Pro-legate in Bologna in December 1830, for the duration of the 1830-1831 conclave; recalled to Rome, he assumed again his functions at the Fabric. Cleric of the Apostolic Chamber in December 1836; later, president of the archives. Secretary of the Sacred Consulta in January 1843. Vice-governor of Rome (?).

Episcopate. Elected bishop of Montefiascone e Corneto, January 22, 1844. Consecrated, February 11, 1844, at the patriarchal Vatican basilica, Rome, by Pope Gregory XVI, assisted by Cardinal Costantino Patrizi Naro, vicar of Rome, and by Cardinal Gabriele Ferretti, prefect of the S.C. of Indulgences and Relics. In the same ceremony was consecrated Antonio Maria Cagiano de Azevedo, bishop of Senigaglia, future cardinal.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of January 22, 1844; received the red hat and the title of S. Pietro in Vincoli, January 25, 1844. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Accompanied the pope in his escape to Gaeta in 1848. Resigned the pastoral government of the diocese for reasons of health on June 1854. Returned to Rome. President of the Commission of subsidies for Public Beneficence and of certain charitable institutions such as the Institute for the Deaf and Mute. Prefect of the S.C. of Bishops and Religious, October 10, 1860. Secretary of Apostolic Briefs, April 24, 1863. Grand chancellor of the Pontifical Equestrian Orders in April 1862. Opted for the order of cardinal bishops and the suburbicarian see of Frascati on February 22, 1867. Participated in the First Vatican Council, 1869-1870. Archpriest of the patriarchal Vatican basilica and prefect of of the S.C. of the Fabric of Saint Peter's basilica in 1870.

Death. July 7, 1872, Vico Equense, archdiocese of Sorrento. Exposed in the parish church of Vico Equense and temporarily buried there.

Bibliography. LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les potificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 251-252; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 33-34, 44 and 270; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 45.

Link. Biographical data, in Italian, diocese of Frascati.

asquini.jpg

(67) 3. ASQUINI, Fabio Maria (1802-1878)

Birth. August 14, 1802, Fagagna, archdiocese of Udine. Received the sacrament of confirmation, September 17, 1816.

Education. Collegio Ghislieri, Rome; Collegio Romano, Rome (doctorate in theology); La Sapienza University, Rome (law).

Priesthood. Ordained, February 26, 1825. Domestic prelate of His Holiness. Protonotary apostolic. Delegate of Ancona before the Apostolic See.

Episcopate. Elected titular archbishop of Tarso, October 2, 1837. Consecrated, October 8, 1837, Rome, by Cardinal Carlo Odescalchi. Nuncio in Sicily, December 22, 1837. Assistant at the Pontifical Throne, December 22, 1837. Secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, April 9, 1839. Transferred to the titular Latin patriarchate of Constantinople, January 22, 1844.

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of January 22, 1844; published in the consistory of April 21, 1845; received the red hat and the title of S. Stefano al Monte Celio, April 24, 1845. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Prefect of the S.C. of Indulgences and Relics, May 2, 1847. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, 1862 until March 16, 1863. Prefect of the S.C. of Ecclesiastical Immunity, May 8, 1863. Participated in the First Vatican Council, 1869-1870. Secretary of Apostolic Briefs, July 12, 1872. Grand chancellor of the Pontifical Equestrian Orders. Opted for the title of S. Lorenzo in Lucina, September 21, 1877. Participated in the conclave of 1878, which elected Pope Leo XIII.

Death. December 23, 1878, Rome. Exposed in the church of S. Maria in Vallicella, Rome, and buried in his family's tomb in Fagagna.

Bibliography. Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 34, 161 and 360; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 49.

Link. Biography, in Italian.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.