The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Pius IX (1846-1878)
Consistory of March 15, 1852 (V)

luccardi.jpg

(22) 1. LUCCIARDI, Domenico
(1796-1864)

Birth. December 9 (1), 1796, Sarzana. Son of Bartolomeo Lucciardi and Marianna Samanego. Received the sacrament of confirmation, September 17, 1807.

Education. Collegio of Protonotaries, Roman Curia, August 1, 1819 (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law).

Priesthood. Ordained, July 30, 1820, Rome. Auditor in the nunciature in Austria and privy chamberlain supernumerary, 1826. Domestic prelate of His Holiness. Protonotary apostolic supernumerary. Prelate referendary and apostolic delegate in Camerino, December 6, 1832. Apostolic delegate in Bologna, two times. Extraordinary pro-commissary in the four legations, 1834; the four legations were Bologna including Ferrara and Romagna, Urbino including The Marche, Perugia covering Umbria, and Velletri covering southern Lazio. Pro-legate in Ravenna, December 1834 to 1836. Apostolic delegate in Spoleto, July 1836 to 1839. Apostolic delegate in Ancona, 1839-1842. President of the district of Rome, 1842-1845. Secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, October 2, 1846 to 1851.

Episcopate. Elected titular archbishop of Damasco, December 21, 1846. Consecrated, December 27, 1846, Rome, by Cardinal Pietro Ostini. Assistant at the Pontifical Thorne, December 22, 1846. Transferred to the titular Latin patriarchate of Constantinople, April 10, 1851. Transferred to the see of Senigallia, with the title of archbishop, September 5, 1851.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of March 15, 1852; received red hat and title of S. Clemente, March 18, 1852.

Death. March 13, 1864, Senigallia. Exposed and buried in the cathedral of Senigallia.

Bibliography. "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, Roma : Tipografia dei Fratelli Monaldi, 1875, p. 124; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 11, 47, 223-224, 238 and 512-513; Weber, Christoph. Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates : Elite-Rekrutierung, Karriere-Muster u. soziale Zusammensetzung d. kurialen Führungsschicht zur Zeit Pius' IX. (1846-1878). Stuttgart : Hiersemann, 1978. (Päpste und Papsttum; Bd. 13, I-II), II, 477, 537, 546, 563, 585, 603, 617, 619 and 638.

Link. His engraving and arms, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VIII, 238; "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, p. 124; and Weber, Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates, II, 477, say that he was born on December 8, 1796.


donnet.jpg

(23) 2. DONNET, François-Auguste-Ferdinand
(1795-1882)

Birth. November 16, 1795, Bourg-Argental, archdiocese of Lyon, France.

Education. Collége of Annonay, Annonay, 1806-1813; St. Irenaeus Seminary, Lyons; Maison des Hautes Études, Lyon.

Priesthood. Ordained, March 7, 1819, Lyon. Professor of belles-lettres at the College of Belley, 1813. Vicar in Guillotière, 1819. Pastor in Irigny, Lyon. Missionary work, in Saint-Etienne, Annonay, Bourg, Villefranche, Pont-de-Vaux, Chrlien, Tournon, Saint-Chamond and other towns, 1821-1827 (1). Honorary canon of the cathedral chapter of Blois. Pastor in the city of Villefranche-sur-Saône, archdiocese of Lyon, October 1827. Vicar general of the archdiocese of Tours. Went to Rome with the archbishop of Tours, May to July 1829. Vicar general of the archdiocese of Lyon.

Episcopate. Elected titular bishop of Roso and appointed coadjutor, with the right of succession, of Nancy et Toul, April 6, 1835. Consecrated, May 31, 1835, Dames du Sacré-Coeur, Paris, by Charles-Joseph-Marie-Auguste de Forbin-Janson, bishop of Nancy et Toul, assisted by Romain Gallard, bishop of Meaux, and by Louis Blanquart de Bailleul, bishop of Versailles. His episcopal motto was Ad fortiter finem suaviter omnia. Did not succeed to that see, because he was promoted to the metropolitan see of Bordeaux, May 19, 1837. Named commander of the Order of St. Gregory the Great, noble, and count of the Holy Emoire, February 2, 1840, by Pope Gregory XVI. Assistant at the Pontifical Throne, February 21, 1840.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of March 15, 1852; received red hat and title of S. Maria in Via, June 27, 1853. Senator of the Empire. Participated in the First Vatican Council, 1869-1870. Participated in the conclave of 1878, which elected Pope Leo XIII.

Death. December 23, 1882, Bordeaux (2). Exposed and buried in the metropolitan cathedral of Bordeaux.

Bibliography. Berton, Charles. Dictionnaire des cardinaux, contenant des notions générales sur le cardinalat, la nomenclature complète ..., des cardinaux de tous less temps et de tous les pays ... les détails biographiques essentiels sur tous les cardinaux ... de longues études sur les cardinaux célèbre ... Paris : J.-P. Migne, 1857 ; Facsimile edition. Farnborough ; Gregg, 1969, cols. 797-842; "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1903, Città del Vaticano : Tipografia poliglotta vaticana, 1903, p. 177; Chapeau, O.S.B. André and Fernand Combaluzier, C.M. Épiscopologe français des temps modernes, 1592-1973. Paris : Letouzey et Ané, 1974, p. 267-268; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 121, 275 and 323; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 11 and 51.

Links. Biography by Joseph Sollier, in English, The Catholic Encyclopedia, his portrait by Marcellin Desboutin, Museum Château de Compiègne, France, Réunion des musées nationaux Grand Palais; his photograph by an anonymous photographer, musée d'Orsay, Paris, Réunion des musées nationaux Grand Palais; his portrait, engravings and arms, Araldica Vaticana; and his tomb, The Australian National University.

(1) In 1826, then young man, he was about to be buried alive, when after suffering what appeared to be an apoplexy while preaching a Lent-sermon, he was declared dead by a physician who was called on site. Speedily placed in a coffin, every preparation was made for his funeral. Although he heard all that was being said and saw all those who came paying their tributes as he was laid out in state, it was not until the very last moment, when the coffin lid was about the be screwed that through one last effort he sat up, to the horror to all those who were near.
(2) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 121; and VIII, 11 and 51; and Chapeau, Épiscopologe français des temps modernes, 1592-1973, pp. 267-268; "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1903, p. 177, says that he died on December 22, 1882.


dandrea.jpg

(24) 3. D'ANDREA, Girolamo
(1812-1868)

Birth. April 12, 1812, Naples. Son of Marchis Giovanni d'Andrea and Lucrezia Rivera. Relative of Cardinal Domenico Riviera (1733). Received the sacrament of baptism, April 14, 1812; confirmation, 1823.

Education. Collège militaire de La Flèche, France; Collegio dei Nobili, Rome, 1829; Collegio Romano, Rome (philosophy for two years); Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome, 1831-1833; Archgymnasium of Rome, Rome (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, August 6, 1833).

Priesthood. Ordained, October 4, 1835. Domestic prelate. Prelate referendary in the Supreme Tribunal of the Apostolic Signature, August 22, 1833. Relator of the S.C. of Good Government, 1834-1836. Prelate adjunct of the S.C. of the Tridentine Council, 1834-1840. Second assessor of the criminal tribunal of the Apostolic Chamber, 1836. Abbreviatore del Parco Maggiore, 1836-1852. Apostolic delegate in the province of Viterbo, 1839-1840.

Episcopate. Elected titular archbishop of Melitene, July 12, 1841. Consecrated, July 18, 1841, Rome, by Cardinal Luigi Lambruschini. Nuncio in Switzerland, July 30 (1), 1841. Assistant at the Pontifical Throne, August 6, 1841. Secretary of the S.C. of the Tridentine Council, August 30 (2), 1845 to 1852. Commissary extraordinary in the legation in Umbria, 1849.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of March 15, 1852; received red hat and title of S. Agnese fuori le Mura, March 18, 1852. Abbot commendatario perpetuo ed ordinario of the monastery of Sts. Benedict and Scholastica of Subiaco, May 23, 1853 to 1868. Prefect of the S.C. of the Index, July 4, 1853; resigned, July 23, 1861; resignation accepted by the pope, July 31, 1861. Promoted to the order of bishops and the suburbicarian see of Sabina, while retaining his title in commendam, September 28, 1860. When as prefect of the S.C. of the Index, he refused to condemn a book unfavorable to the temporal powers of the Holy See, and also some theological theses of the University of Louvain, he was forbidden by apostolic brief from exercising his jurisdiction over his suburbicarian see and the abbey of Subiaco, June 12, 1866. Also, suspended from the privileges and insignias of the cardinalate, September 29, 1867. Submitted his retraction to the pope, December 26, 1867. Restored to the cardinalate January 14, 1868.

Death. May 14, 1868, Rome. Exposed in the parish church of S. Giovanni dei Fiorentini, Rome; and according to his will, buried in his title.

Bibliography. Antico professore. Nuova difesa del sig. cardinale Girolamo d'Andrea e nuove osservazioni. Italia : s.n., 1867; Bianciardi, Stanislao. Il cardinale d'Andrea, la riforma cattolica e l'Esaminatore secondo il frulla pubblicazione con preambolo. Firenze : G. Barbèra, 1868; Le Cardinal D'Andrea. Paris : E. Dentu, 1867; "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, Roma : Tipografia dei Fratelli Monaldi, 1875, p. 130; Cattolico italiano. La Vertenza tra la corte di Roma ed il cardinale D'Andrea osservazioni. Italia : s.n., 1867; D'Andrea, Girolamo. Lettere, Napoli : s.n., 1865; De Marchi, Giuseppe. Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956 . Pref. di Antonio Samoré. Roma : Edizioni di Storia e letteratura, 1957, p. 245; Fink, Urban. Die Luzerner Nuntiatur 1586-1873 : Zur Behördengeschichte und Quellenkunde der päpstlichen Diplomatie in der Schweiz. Luzern ; Stuttgart : Rex Verlag, 1997. (Collectanea Archivi Vaticani ; Bd. 40) (Luzerner Historische Veröffentlichungen ; Bd. 32), pp. 196-197; Manieri, Giovanni B. Il "casus belli" d'un cardinale. Teramo : "Rivista abruzzese", 1912; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, p. 261; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 11, 45 and 46; Weber, Christoph. Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates : Elite-Rekrutierung, Karriere-Muster u. soziale Zusammensetzung d. kurialen Führungsschicht zur Zeit Pius' IX. (1846-1878). Stuttgart : Hiersemann, 1978. (Päpste und Papsttum; Bd. 13, I-II), II, 454, 536, 538-540, 559, 570, 589, 596, 618, 638, 679, 694 and 704.

Link. Engravings and arms, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 261; and Fink, Die Luzerner Nuntiatur 1586-1873, p. 197; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, p. 245, indicates that he was named on March 21, 1841.
(2) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 261; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956 , p. 245, indicates that he was named on October 21, 1845.


morichini3.jpg

(25) 4. MORICHINI, Carlo Luigi
(1805-1879)

Birth. November 21, 1805, Rome. Eldest child of Domenico Morichini, physician and surgeon, and Cecilia Calidi. Received the sacrament of confirmation, June 7, 1810.

Education. Collegio Nazareno, Rome, 1816-1822; Archgymnasium of Rome, Rome, 1822-1826 (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, July 22, 1826; later obtained also a doctorate in theology).

Priesthood. Ordained, December 20, 1828. Secretary of Pietro Marini, auditor of the Sacred Roman Rota and future cardinal; and assistant of Antonio Galimberti, advocate, 1830.Domestic prelate of His Holiness. Relator of the S.C. of Good Government, 1833 to June 1837; its dean, 1836. Referendary of the Tribunal of the Apostolic Signature, February 8, 1833. Abbreviatore del Parco Maggiore, 1833-1852. Prelate adjunct of the S.C. of the Tridentine Council, 1833. Vicar of Collegiale di S. Nicola in Carcere and vice-president of Ospizio S. Michele, January 22, 1834. Voter of the Tribunal of the Apostolic Signature of Grace, 1839. Cleric of the Apostolic Chamber, February 14, 1840 to 1845. Vice-president and later president of the Hospice "S. Michele", Rome. During the cholera epidemic of 1834, he was president of the Commission for assistance in Trastevere, Rome. One of the founders and first secretary of Cassa di Risparmio di Roma. In 1840, at Accademia Pontificia di Religiones Cattolica, presented a celebrated memoir on the Roman beneficence system.

Episcopate. Elected titular archbishop of Nisibi, April 21, 1845. Appointed nuncio in Bavaria, May 23, 1845. Consecrated, May 25, 1845, church of S. Maria in Vallicela, Rome, by Cardinal Luigi Lambruschini, assisted by Gaetano Baluffi, titular archbishop of Perga, secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, and by Francesco Brigante Colonna, titular archbishop of Damasco, prefect of the Pontifical Household. His episcopal motto was Pax. In the same ceremony was consecrated Giovanni Brunelli, titular archbishop of Tessalonica. Pro-treasurer general of the Apostolic Chamber, August 2, 1847; treasurer general and administrator of public revenues, March 10, 1848; resigned the office, April 25, 1848. Prefect of the Apostolic Palace, 1848. Vice-president of the Council of State, April 1848. In May 1848, sent by the pope in an extraordinary mission to Vienna to obtain the acceptance of a peace treaty between Austria and the Italian states allied with Carlo Alberto of Piedmont that would recognize the natural borders of the Italian nation; the mission failed due to the intransigence of Austria after its victory and the armistice of Salasco on August 9, 1848. Preceptor of the Hospital S. Spirito in Sassia, Rome, July 4, 1849. Apostolic visitor of Ospedali Riuniti, Rome, 1849.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of March 15, 1852; received red hat and title of S. Onofrio, March 18, 1852. Transferred to the see of Jesi, with the title of archbishop, June 23, 1854. He distinguished himself for his charitable actions during the plagues which struck the city in 1855 and 1865. He celebrated a diocesan synod in 1857. Arrested for a week after the battle of Castelfidardo where the Piedmontese defeated the papal troops in 1860. Arrested again on April 23, 1864 in Jesi and transferred to Ancona; freed on May 10, 1864. Participated in the First Vatican Council, December 8, 1869 to July 18, 1870. He buillt four churches and completed the Villa del Seminario at Montecappone. Transferred to the metropolitan see of Bologna, retaining provisionally the spiritual and temporal administration of Iesi, November 24, 1871. Secretary of Memorials, December 22, 1876. Opted for the order of bishops and the suburbicarian see of Albano, March 12, 1877. Participated in the conclave of 1878, which elected Pope Leo XIII. Prefect of the S.C. of the Council, February 21, 1878 (1). Prefect of the Supreme Tribunal of the Signature of Justice, July 15, 1878.He was recognized as a Classical Latin poet.

Death. April 26, 1879, Rome. Exposed in the church of S. Spirito in Sassia, Rome, and buried in his family's tomb, Campo Verano cemetery, Rome.

Bibliography. La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1903, Città del Vaticano : Tipografia poliglotta vaticana, 1903, p. 173; De Marchi, Giuseppe. Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956 . Pref. di Antonio Samorè. Roma : Edizioni di Storia e letteratura, 1957, p. 54; Meluzzi, Luciano. I vescovi e gli arcivescovi di Bologna. Bologna : Grafica Emiliana, 1975, (Collana storico-ecclesiastica; 3), pp. 519-524; Rivera, Giuseppe. Memorie biografiche dei cardinali Abruzzesi. Aquila : Tipografia G. Mele, 1924, pp. 146- ; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, p. 284; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 11-12, 43, 48, 79 and 153; Weber, Christoph. Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates : Elite-Rekrutierung, Karriere-Muster u. soziale Zusammensetzung d. kurialen Führungsschicht zur Zeit Pius' IX. (1846-1878). Stuttgart : Hiersemann, 1978. (Päpste und Papsttum; Bd. 13, I-II), II, 489-491, 537, 546, 555, 564, 585, 589, 604, 618, 640, 676, 686, 726, 736, 740, 748, 750 and 757.

Link. Engravings and arms. Araldica Vaticana.

(1) This is according to Meluzzi, I vescovi e gli arcivescovi di Bologna, p. 523; none of the other sources consulted mention him as occupant of this post.


viale.tif

(26) 5. VIALE-PRELÀ, Michele
(1799-1860)

Birth. September 29, 1799, Bastia, Corsica, of a noble family. His uncle Tommaso was the physician of Pope Pius VII and his brother Benedetto was Pope Pius IX's physician. Received the clerical habit and tonsure in 1808.

Education. Seminario Romano, Rome, 1814; Collegio Romano, Rome (doctorate in theology, September 10, 1823); La Sapienza University, Rome (doctorate in philosophy; also, studied law). Received the subdiaconate, September 21, 1822.

Priesthood. Ordained, September 29, 1823. Worked at the Secretariat of State and was at the serice of Cardinal Luigi Lambruschini, 1824-1830. Auditor in the nunciature in Switzerland, 1828-1836. Domestic prelate. Minutant and specialist at the secretariat of State, 1836-1838. Internuncio apostolic extraordinary in Bavaria, August 9, 1838 to 1841.

Episcopate. Elected titular archbishop of Cartago, July 12, 1841. Consecrated, July 18, 1841, Rome, by Cardinal Luigi Lambruschini. Nuncio in Bavaria, July 20, 1841. Assistant at the Pontifical Throne, July 20, 1841. Nuncio in Austria, May (1) 27, 1845.

Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of March 15, 1852; published in the consistory of March 7, 1853. Pro-nuncio in Austria, 1853 to 1856. Received the red hat and the title of Ss. Andrea e Gregorio al Monte Celio, September 18, 1856. Transferred to the metropolitan see of Bolgona, September 28, 1855.

Death. May 15, 1860, Bologna. Exposed and buried in the metropolitan cathedral of Bologna (2).

Bibliography. "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, Roma : Tipografia dei Fratelli Monaldi, 1875, p. 119; De Marchi, Giuseppe. Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956. Pref. di Antonio Samoré. Roma : Edizioni di Storia e letteratura, 1957, pp. 47 and 54; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 136; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 12, 46 and 152-153; Squicciarini, Donato. Nunzi apostolici a Vienna. Città del Vaticano : Libreria Editrice Vaticana, 1998, pp. 210-214; Weber, Christoph. Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates : Elite-Rekrutierung, Karriere-Muster u. soziale Zusammensetzung d. kurialen Führungsschicht zur Zeit Pius' IX. (1846-1878). Stuttgart : Hiersemann, 1978. (Päpste und Papsttum; Bd. 13, I-II), II, 527, 574, 581 and 656.

Link. His engraving and arms, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 136; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, pp. 47 and 54, indicates that he was named in June 1845; Squicciarini, Nunzi apostolici a Vienna, p. 210, says that in June 1845, Pope Gregory XVI sent him as nuncio before the court of Vienna, but does not give the date of appointment.
(2) In the north aisle; on the north wall of the pillar between the chapel of the Blessed Sacrament and the chapel of the Relics; a marble monument with the cardinal's bust at the top and then his coat of arms; the bottom half of the inscription is covered by the back of a set of heavy wooden benches, but is readable by the expedient of kneeling on the benches with a torch. This is the text of the inscription, provided by Mr. Mark West, London, England:

HEIC IN PACE COMPOSITUS EST
MICHAEL. VIALE. PRELA
PATRICIUS. MANTINENSIS
VIR INGENIO ACRI MITI SOLLERTI
QUEM
LEGATIONIBUS HLEVETICA BAVARICA VINDOBONENSI
EGREGIE PERFUNCTUM
RE CATHOLICA
STRENUE UTI APUD PRINCIPES DISSIDENTES ADSERTA
ROMANIQUE PONT. AUCTORITATE
IN PRISTINAM LIBERTATEM VINDICATA
INTER PATRR. CARDD.
TIT. ANDREA ET GREGORIO ADLECTUM
PRAECONIQUE AMLISS. HONESTATUM
PIUS IX PONT. MAX.
SUMMO CIVIUM ET EXTERORUM PLAUSU
III. KAL. OCTOB. MDCCCLV
ARCHIEPISCOPUM BONONIENS DEDIT
EUMDEM
ANIMIS SACRICOLARUM POPULIQUE EXCOLENDIS
MAGNA AGGRESSUM MAIORA MOLIENTEM
MIRISQUE IN DIOECESI PRO POTEST. INVISENDA
LABORIBUS EXANLATIS
SENILIS TABES ABSUMPSIT
OMNIUM ORDINUM CIVIBUS
CALAMITATEM PUBL. COMPLORANTIBUS
DEC. PLACIDISSIME IDIB MAI MDCCCLX
ANNO AET LXII AB INITIO PONTIF. V


brunelli.jpg

(27) 6. BRUNELLI, Giovanni
(1795-1861)

Birth. June 23, 1795, Rome. Son of Giovanele Brunelli and Margherita Derossi.

Education. Seminario Romano, Rome (doctorates in philosophy, theology, and utroque iuris, both civil and canon law).

Priesthood. Ordained, December 21, 1817. Professor of canon law, Roman Seminary; and later, in the Archgymnasium of Rome, 1817-1824. Secretary to Cardinal Belisario Cristaldi; and later, to Cardinal Luigi Ercolani. Substitute of the S.C. of the Ecclesiastical Immunity, 1832. Consultor of the S.C. of Extraordinary Ecclesiastical Affairs, 1833. Domestic prelate. Protonotary apostolic supernumerary. Under secretary of the S.C. of Extraordinary Ecclesiastical Affairs, 1834-1837; secretary, 1837 to 1843. Professor of canonical texts at La Sapienza University, 1834-1839. Secretary of the S.C. of the Examination of Bishops, 1841-1847. Secretary of the S.C. of Propaganda Fide and prefect of studies of the Pontifical Urbanian Athenaeum of Propaganda Fide, Rome, 1843-1847. Consultor of the Supreme S.C. of the Holy Office, 1843-1853.

Episcopate. Elected titular archbishop of Tessalonica, May 23, 1845. Consecrated, May 25, 1845, church of S. Maria in Vallicela, Rome, by Cardinal Luigi Lambruschini, assisted by Gaetano Baluffi, titular archbishop of Perga, secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, and by Francesco Brigante Colonna, titular archbishop of Damasco, prefect of the Pontifical Household. In the same ceremony was consecrated Carlo Luigi Morichini, titular archbishop of Nisibi, future cardinal. Named assistant at the Pontifical Throne, June 27, 1845. Apostolic delegate Spain, April 13, 1847 to 1848. Nuncio, with powers of legate a latere, in Spain, September 1, 1848 to 1853.

Cardinalate. Created cardinal in the consistory of March 15, 1852 and reserved in pectore; published in the consistory of March 7, 1853; received the red hat and the title of S. Cecilia, December 22, 1853. Prefect of the S.C. of Studies, June 23, 1854 to 1856. Transferred to the see of Osimo e Cingoli, September 18, 1856.

Death. February 21, 1861, Osimo. Exposed and buried in the cathedral of Osimo.

Bibliography. "Cardinali defunti", La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, Roma : Tipografia dei Fratelli Monaldi, 1875, p. 121; De Marchi, Giuseppe. Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956 . Pref. di Antonio Samoré. Roma : Edizioni di Storia e letteratura, 1957, pp. 237; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 367; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 12 and 47; Weber, Christoph. Kardinäle und Prälaten in den letzten Jahrzehnten des Kirchenstaates : Elite-Rekrutierung, Karriere-Muster u. soziale Zusammensetzung d. kurialen Führungsschicht zur Zeit Pius' IX. (1846-1878). Stuttgart : Hiersemann, 1978. (Päpste und Papsttum; Bd. 13, I-II), II, 444-45, 574, and 581.

Link. His engraving and arms, Araldica Vaticana.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.