The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Leo XIII (1878-1903)
Consistory of December 13, 1880 (III)


hassoun.jpg

(15) 1. HASSOUN, Andon Bedros
(1809-1884)

Birth. June 15, 1809, Constantinople, Ottoman Empire. His last name is also known as Hasoun, or Hasounean, or Hassun.

Education. Pontifical Urban Athenaeum of Propaganda Fide, Rome.

Priesthood. Ordained (no information found).

Episcopate. Elected titular archbishop of Anazarbo and appointed coadjutor, with right of succession, of the metropolitan and primatial see of Constantinople of the Armenians, June 7, 1842. Consecrated, June 19, 1842, church of the S.C. of Propaganda Fide, Rome, by Cardinal Giacomo Filippo Fransoni, prefect of the S.C. of Propaganda Fide, assisted by Ignazio Giovanni Cadolini, titular archbishop of Edessa di Osroene, secretary of the S.C. of of Propaganda Fide, and by Joseph Rosati, C.M., bishop of St. Louis, United States of America. Succeeded to the metropolitan and primatial see of Constantinople of the Armenians, August 2, 1846. Assistant at Pontifical Throne, February 15, 1859. Elected by the Armenian Synod, September 14, 1866. Took the name Andon Bedros IX. Became patriarch of Cilicia of the Armenians when his see was abolished and the patriarchate established (with residence in Constantinople), July 12, 1867.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 13, 1880; received red hat and title of Ss. Vitale, Gervasio e Protasio, December 16, 1880. Resigned patriarchate, June 1881.

Death. February 28, 1884, Rome. Exposed in the Church of S. Andrea delle Fratte, Rome, and buried in the chapel of the Fathers Minimos of St. Francis of Paola, Campo Verano cemetery, Rome.

laurenzi.jpg

(16) 2. LAURENZI, Carlo
(1821-1893)

Birth. January 12, 1821, Perugia.

Education. Seminary of Perugia; University of Perugia (doctorate in theology, December 1, 1843; and in utroque iure, both canon and civil law, January 17, 1845).

Priesthood. Ordained, September 23, 1843. Further studies, Perugia, 1843-1845. Secretary of the capitular vicar of Perugia, 1845. Canon of cathedral chapter of Perugia, June 1846; pro-vicar general, February 1847; canon archpriest, 1857; vicar general, 1874. President of the Theological College, University of Perugia, 1851. Privy chamberlain supernumerary of His Holiness, 1853.

Episcopate. Elected titular bishop of Amato and appointed auxiliary of Perugia, June 22, 1877. Consecrated, June 24, 1877, Rome, by Cardinal Gioacchino Pecci, archbishop-bishop of Perugia, future Pope Leo XIII, assisted by Innocenzo Sannibale, bishop of Gubbio, and by Antonio Belli, bishop of Terni. Assistant at the Pontifical Throne, March 13, 1878. Auditor Sanctissimi, May 15, 1879. Canon of the patriarchal Vatican basilica. Assessor of the S.C. of the Supreme Roman and Universal Inquisition, March 30, 1882.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 13, 1880 and reserved in pectore; published in the consistory of November 10, 1884; received red hat and title of S. Anastasia November 13, 1884. Secretary of Memorials of His Holiness, April 25, 1885. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, February 11, 1889 until December 30, 1889. Prefect of the S.C. of Rites, March 14, 1889; resigned the post because of bad health in October 1889.

Death. November 2, 1893, after a long illness, Rome. Exposed in his title, where the funeral took place; and buried in the chapel of the S.C. of Propaganda Fide, Campo Verano cemetery, Rome.

Bibliography. LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les pontificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 523-524.

ricci.jpg

(17) 3. RICCI PARACCIANI, Francesco
(1830-1894)

Birth. June 8, 1830, Rome. Of a family of the Tuscan nobility. Son of Marquis Pietro Ricci Paracciani and Elisabetta Cavalletti. Great-great-grand-nephew of Cardinal Giandomenico Paracciani (1706); Great-grand-nephew of Cardinal Urbano Paracciani (1766). Second cousin of Cardinal Niccola Paracciani Clarelli (1844). Cousin of Cardinal Salvatore Nobili Vitelleschi (1875).

Education. (No information found).

Priesthood. Ordained, (no further information found). Domestic prelate of His Holiness. He actively assisted the workers, the small artisans, those condemned to death and the youth. Privy chamberlain participantium. Master of audiences of His Holiness, March 24, 1868. Prefect of the Pontifical Household, October 1, 1875. Canon of the chapter of the patriarch Vatican basilica. Governor of the conclave of 1878.

Cardinalate. Created cardinal in the consistory of December 13, 1880 and reserved in pectore; published in the consistory of March 27, 1882; received red hat and the deaconry of S. Maria in Portico Campitelli, March 30, 1882. Grand Prior of the Sovereign Order of Jerusalem, March 4, 1885. Opted for the order of priests and title of S. Pancrazio, June 1, 1891. Prefect of the S.C. of the Reverend Fabric of Saint Peter's. Secretary of Memorandums of His Holiness, January 26, 1892. Archpriest of the Patriarchal Vatican Basilica, October 6, 1892. He was one of the pioneers of Social Catholicism in Italy; he presided over the Commission of Evening Schools and over the Commission of Roman Hospitals.

Death. March 9, 1894, Rome. Exposed in the church of S. Giovanni dei Fiorentini, Rome; and buried in the chapel of the Vatican chapter, Campo Verano cemetery, Rome (1).

Bibliography. LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les pontificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 798-799; Weber, Christoph and Becker, Michael. Genealogien zur Papstgeschichte. 6 v. Stuttgart : Anton Hiersemann, 1999-2002. (Päpste und Papsttum, Bd. 29, 1-6), II, 717.

(1) This is the text of the inscription on his tomb, kindly provided by Mr. Eman Bonnici, from Malta:

FRANCISCVS RICCI PARACCIANI ROM
CARD TIT PANCRATIO MART
ADMINISTER PONTIFICIS MAX
A LIBELLIX SVPLICIEVS ET MEM
MAGISTER PRIOR IN VRBE
ORDINIS HIEROSOLYMARII
QVI PIE IN XP DECESSIT
VII ID MART. A MDCCCXCIV AAT LXIV
OMNIVM HONORVM LAVER ET COMPLORATV
HEIMASTATVS


lasagni.jpg

(18) 4. LASAGNI, Pietro
(1814-1885)

Birth. June 15, 1814, Caprarola, diocese of Civitá Castellana. Of a family of the rich Roman bourgeoisie, which had four children.

Education. Studied at Seminary of Rieti; and at Seminario Romano, where he obtained a doctorate in canon law in May 1840.

Early life. Received a benefice in the patriarchal Liberian basilica, Rome, in 1835.

Priesthood. Ordained, December 17, 1836. Attached to the nunciature in Paris; he was secretary of the internuncio from1842 to 1843; then auditor from 1843 to 1851. Named prelate referendary on his return to Rome in 1851. Member of the tribunal of the S.C. of the Sacred Consulta in 1853. Apostolic delegate in the province of Viterbo from November 5, 1853 until 1856. Apostolic delegate in Forlì from 1856 until 1859. On his return to Rome, he was charged with several social works such as assistance for the unemployed, construction of shelters for the poor and orphanages. Cleric of the Apostolic Chamber, March 17, 1863. Apostolic delegate in the province of Frosinone, June 16, 1868 until September 1870. Named secretary of the S.C. Consistorial, of the Sacred College of the Cardinals, and of the conclave, 1875.

Cardinalate. Created cardinal in the consistory of December 13, 1880 and reserved in pectore; published in the consistory of March 27, 1882; received red hat and the deaconry of S. Maria della Scala, March 30, 1882. Secretary of Memorandums of His Holiness, March 4, 1885.

Death. April 19, 1885, suddenly, of an apoplexy, Rome. Exposed in his deaconry, where the funeral took place on April 23, 1885; and buried in his family's tomb, Campo Verano cemetery, Rome.

Bibliography. LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les pontificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 517-518.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.