The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Leo XIII (1878-1903)
Consistory of June 12, 1893 (XIX)

lecot.jpg

(90) 1. LECOT, Victor-Lucien-Sulpice
(1831-1908)

Birth. January 8, 1831, Montescourt-Lizerolles, diocese of Soissons, France.

Education. Minor Seminary of Compiègne, Compiègne; Major Seminary of Beauvais, Beauvais.

Priesthood. Ordained, June 24, 1855, Compiègne. Faculty member, Minor Seminary, Dijon, 1855-1858; vicar of the cathedral of Beauvais, 1858-1872; chaplain in the French Army during the Franco-German War; pastor of the church of Saint-Antoine, Compiègne, 1872-1886.

Episcopate. Elected bishop of Dijon, June 10, 1886. Consecrated, July 11, 1886, church of Saint-Antoine, Compiègne, by Joseph-Majence Péronne, bishop of Beauvais, assisted by François de Forges, titular bishop of Taenaros and auxiliary bishop of Rennes, and by François Douboin, titular bishop of Rafanea. Promoted to metropolitan see of Bordeaux, June 26, 1890.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 12, 1893; received red hat and title of S. Pudenziana, May 21, 1894. Participated in the conclave of 1903, which elected Pope Pius X.

Death. December 19, 1908, Chambéry. Exposed and buried in the metropolitan cathedral of Bordeaux.

Bibliography. Chapeau, O.S.B. André and Fernand Combaluzier, C.M. Épiscopologe français des temps modernes, 1592-1973. Paris : Letouzey et Ané, 1974, p. 379-380.

Links. Biography, in German, and another biography, in English.

granniello.jpg

(91) 2. GRANNIELLO, C.R.S.P., Giuseppe Maria
(1834-1896)

Birth. February 8, 1834, Naples. His last name is also listed as Granielle; and as Graniello.

Education. Initial studies at the Barnabite Caravaggio School, in Naples. Entered the Congregation of the Regular Clerics of St. Paul. He did his novitiate in Resina; studied philosophy in Macerata; and theology in Rome.

Priesthood. Ordained, June 6, 1857, Rome. His first assignment following his ordination was as professor of theology at San Carlo ai Catinari in Rome. Counselor of the S.C. of Indulgences and Sacred Relics in 1867; of the S.C. of the Inquisition in 1873; of the S.C. of the Tridentine Council in 1877; and of the S.C. for Extraordinary Ecclesiastical Affairs in 1879. He was general procurator of his order, 1877-1891. Secretary of the S.C. of Bishops and Regulars, January 8, 1892.

Episcopate. Elected titular archbishop of Cesarea in Palestina, March 29, 1892. Consecrated, April 3, 1892, Rome, by Cardinal Raffaele Monaco La Valletta, bishop of Ostia e Velletri, dean of the Sacred College of Cardinals, assisted by Vincenzo Leone Sallua, O.P., titular archbishop of Calcedonia, commissary of the Inquisition, and by Francesco di Paola Cassetta, titular archbishop of Nicomedia, papal almoner.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 12, 1893; received red hat and title of Ss. Quirico e Giulitta, June 15, 1893. Named protector of the Order of the Friars Minor (Franciscans) on July 11, 1893.

Death. January 8, 1896, in the afternoon, after suffering a very serious visceral congestion on the previous January 5, in Rome. Exposed in the church of Ss. Carlo e Biagio ai Catinari, Rome; and buried in the tomb of the Congregation of the Clerics Regular of Saint Paul, Campo Verano cemetery, Rome.

Bibliography. "Giuseppe Maria Graniello" in "Cardinali defunti." La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1903. Città del Vaticano : Tipografia Poliglotta Vaticana, 1903, p. 198; LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les pontificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 443-444; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recientoris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 37, 52 and 166.

bourret.jpg

(92) 3. BOURRET, Joseph-Christian-Ernest
(1827-1896)

Birth. December 9, 1827, Lubro, parish of Saint-Étienne-de-Lugdarès, diocese of Viviers, France.

Education. Joined the Institute of the Oratory of St. Philip of Neri. Doctorate in theology (1857); doctorate in letters (1858). (No further schooling information found).

Priesthood. Ordained, September 20, 1851, Paris. Professor of canon law for ten years, La Sorbonne University; secretary of the archbishop of Tours; examiner of the ordinants, Paris; vicar general of Algiers and of Périgueaux.

Episcopate. Elected bishop of Rodez, October 27, 1871. Consecrated, November 30, 1871, church of Saint-Sulpice, Paris, by Joseph-Hippolyte Guibert, archbishop of Paris, assisted by Jean-Paul Lyonnet, archbishop of Albi, and by Nicolas-Joseph Dabert, bishop of Périgueaux. Assistant at the Pontifical Throne, February 13, 1880.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 12, 1893; received red hat and title of S. Maria Nuova e S. Francesca in Foro Romano, May 21, 1894.

Death. July 10, 1896, Rodez. Exposed and buried in the cathedral of Rodez.

Bibliography. "Bourret (Joseph-Christian-Ernest)", La Grande Encyclopédie, inventaire raisonné des sciences, des lettres et des arts, par une société de savants et de gens de lettres. 31 vols. Paris : Larousse, 1886-1902, VII, 816; Chapeau, O.S.B. André and Fernand Combaluzier, C.M. Épiscopologe français des temps modernes, 1592-1973. Paris : Letouzey et Ané, 1974, p. 207-208.

schlauch.jpg

(93) 4. SCHLAUCH, Lörinc
(1824-1902)

Birth. March 27, 1824, Uj-Arad, diocese of Csanad, Hungary. His first name is also listed as Lorenz, Laurenz and Lörincz. Received the sacrament of confirmation, May 8, 1835.

Education. Initial studies in Szegedin; University of Budapest, Hungary (doctorate in theology, January 30, 1847); received the insignias of the clerical character and the minor orders, December 15, 1846; subdiaconate, December 21, 1846; diaconate, January 2, 1847.

Priesthood. Ordained, April 3, 1847. In the diocese of Csanad, he was curate in Gross-S. Micklos, Oravica, Pecka and Temesvár. cooperator in several parishes for five years; In 1850, he was named professor of dogmatic theology, ecclesiastical history and canon law at the Seminary of Csanad. Pastor in Merczyfalva, 1859-1869; and in Gyarnatha, 1869-1872. Provost of the cathedral chapter of Csanad, 1872-1873. Provost of the cathedral chapter of Szatmár or Szathmar, July 24, 1873.

Episcopate. Elected bishop of Szatmár (now Satu Mare, Romania), July 25, 1873; he had been nominated by the emperor on March 17, 1873. Consecrated, September 21, 1873, Esztergom, by János Simor, archbishop of Esztergom, assisted by George Schoppe, bishop of Rozsnyó, by János Pauer, titular bishop of Olipo, auxiliary of Szekesfehervar, and by Joseph Szabó, titular bishop of Nilopoli, auxiliary of Esztergom. Assistant at the Pontifical Throne, July 30, 1886. Presented by the emperor for the diocese of Nagyvárad of the Latins (now Orea Mare or Gran Varadino, Romania), on April 8, 1887; he was transferred to that see on May 26, 1887.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 12, 1893; received red hat and title of S. Girolamo degli Schiavoni, May 21, 1894. Decorated with the grand cross of the Austrian Order of Sankt Stefan, 1897. He was an eloquent orator; and as a member of the imperial senate, he defended the Catholic interests.

Death. July 10, 1902, Nagyvárad (Grosswardein). Exposed in the cathedral of Nagyvárad, where the funeral took place, and buried there. His body was later taken to Timisoara (Temesvár), and according to his will, buried in the Schlauch family crypt, next to his father.

Bibliography. "Cardinali defunti." La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1903. Città del Vaticano : Tipografia poliglotta vaticana, 1903, p. 206, no. 142; LeBlanc, Jean. Dictionnaire biographique des cardinaux du XIXe siècle : contribution à l'histoire du Sacré Collège sous les potificats de Pie VII, Léon XII, Pie VIII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, 1800-1903. Montréal : Wilson & Lafleur, 2007. (Collection Gratianus. Série instruments de recherche), p. 858-859; "Nérologie. Cardinaux." Annuaire Pontifical Catholique de 1903. Paris : Maison de la Bonne Presse, 1903, p. 567-568; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recientoris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 37, 48, 359 and 532.

Links. Biography, in Hungarian; biography, in Hungarian; portrait and biographical data, in Czech; and his photograph with those of another eight Hungarian cardinals.

sarto7.jpg

(94) 5. SARTO, Giuseppe
(1835-1914)

Birth. June 2, 1835, Riese, diocese of Treviso. Son of Giambattista Sarto and Margherita Sanson. he was baptized on June 3, 1835, in Riese; his baptismal name was Giuseppe Melchior. Received the sacrament of confirmation on September 1, 1848.

Education. Studied at the Seminary of Padua. Received the insignias of the clerical character on September 20, 1851; the minor orders on December 22, 1855 and on June 6, 1857; the subdiaconate on September 19, 1857; and the diaconate on February 27, 1858.

Priesthood. Ordained, September 18, 1858, Castelfranco, by Giovanni Antonio Farina, bishop of Treviso. In the diocese of Treviso, chaplain at Tombolo, 1858-1867; archpriest of Salzano, 1867-1875; canon of the cathedral chapter, 1875; spiritual director and rector of the seminary; examiner of the clergy; vicar-general; primicerius of the cathedral, 1879; for nine years spiritual director of its seminary; chancellor of the episcopal curia; prosynodal examiner; vicar capitular December 1879 to June 1880. As a young priest, passionate for mathematics and astronomy, he built sundials throughout the Venetian region.

Episcopate. Elected bishop of Mantua, November 10, 1884. Consecrated, November 16, 1884, in the church of S. Apollinare, Rome, by Cardinal Lucido Maria Parocchi, vicar of Rome, assisted by Pietro Rota, titular archbishop of Tebe, and by Giovanni Maria Berengo, archbishop of Udine. Assistant at the Pontifical Throne, June 19, 1891.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 12, 1893; received red hat and title of S. Bernardo alle Terme, June 15, 1893. Promoted to the patriarchal see of Venice, June 15, 1893. Participated in the conclave of 1903 and was elected pope.

Papacy. Elected pope, August 4, 1903. Took the name Pius X. Crowned, August 9, 1903, patriarchal Vatican basilica, by Cardinal Luigi Macchi, protodeacon of S. Maria in Via Lata.

Death. August 20, 1914, Vatican. Exposed in the patriarchal Vatican basilica and buried, on August 23, 1914, in the grotto of that basilica. He was beatified on June 3, 1951 by Pope Pius XII; his incorrupt body was definitively transferred to the patriarchal Vatican basilica and placed under the altar of the chapel of the Presentation on February 17, 1952; he was canonized on May 29, 1954 by Pope Pius XII. His feast is celebrated on August 21.

Bibliography. Burton, Katherine. The great mantle. The life of Giuseppe Melchiore Sarto, Pope Pius X. New York : Longmans, Green, 1950; Carli, Ferruccio de. Pío X y su tiempo. Barcelona : Plaza Janes, 1962; Chiron, Yves. Saint Pie X. Versailles : Publications du Courrier de Rome, 1999; Daelli, Luigi. Pio X. : (cenni biografici). Bergamo : Società Editrice Pro Familia, 1906; Giordani, Igino. Pius X. A country priest. Translated by Rt. Rev. Thomas J. Tobin. Milwaukee : Bruce, 1954; Guasco, Maurilio. "Pio X, santo." Enciclopedia dei papi. 3 vols. Roma : Istituto della Enciclopedia italiana, 2000, III, 593-608; Javierre, José María. Pío X. 4th. edition. Barcelona ; Madrid ; Valencia : Juan Flors, Editor, 1955; Matt, Leonard von ; Vian, Nello. San Pío X. 2nd edition. Bilbao : Desclée de Brouwer, 1961; Matt, Leonard von ; Vian, Nello. Avemaria per un vecchio prete. Intermezzi aneddotici lungo la vita di san Pio X . Padova : Edizioni Messaggero, 2013; Romanato, Giampaolo. Pio X. Alle origini del cattolicesimo contemporaneo. Torino : Lindau, 2014. (I Leoni); Vian, Nello. St Pius X, a pictorial biography. Chicago : Henry Regnery, 1955; Stelitano, Antonella ; Bortolato, Quirino ; Dieguez, Alejandro Mario. Pio X, le Olimpiadi e lo sport. Treviso : Editrice San Liberale, 2012.

Links. Biography by Benigni, Umberto, in English, The Catholic Encyclopedia; biography, in English (Britannica); biography by Maurilio Guasco, in Italian, Enciclopedia dei papi, Treccani; his photodraw, University of Texas Libraries, The University of Texas at Austin; photographs, biography, bibliography and documents, Museo San Pio X, Salzano; biography and photogallery, Santi e Beati, with 50 photographs (clicking on one of them); his episcopal lineage by Charles N. Bransom, Jr., in English, Apostolic Succession in the Roman Catholic Church; portrait, arms and biographical information by Joseph L. Shetler, in English Modern Popes (1800 to present), The Popes (1447 to date); his statue by Florestano di Fausto and Pier Enrico Astorri, patriarchal Vatican basilica, Rome; photographs and chronology, in Italian, Istituto Comprensivo Sarto; and his tomb in the grotto of the patriarchal Vatican basilica, Rome; after his beatification, his body was transferred to the patriarchal Vatican basilica; Le Olimpiadi «mancate» di san Pio X by .Gianpaolo Romanato, Cultura, Avvenire, 26 luglio 2012; El joven sacerdote que construía relojes llegó a ser Papa, L'Osservatore Romano, news.va, 2012-08-21; Pio X, la Chiesa nella modernità by Gianpaolo Romanato, Avvenire, 24 ottobre 2013; Pio X, il papa tradito tre volte by Gianpaolo Romanato, Avvenire, 13 maggio 2014; Secret papers tell hidden story of St Pius X's election by John Bingham for The Telegraph, ucanews, June 5, 2014; E lo chiamavano Papa di provincia, L'Osservatore Romano, 16 luglio 2014; Pio X, il Pontefice che invocò la pace per l'Europa by Francesco Dal Mas, Avvenire, 20 agosto 2014.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.