The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Benedict XV (1914-1922)
Consistory of December 6, 1915 (I)


tonti.jpg

(1) 1. TONTI, Giulio
(1844-1918)

Birth. December 9, 1844, Rome, Papal States. Received the sacrament of confirmation, August 17, 1856.

Education. Studied at the Pontifical Roman Seminary, where he earned doctorates in philosophy, theology and utroque iure, both canon and civil law.

Priesthood. Ordained, December 21, 1867, Rome. Professor of theology and vice-rector of the Pontifical Urbanian Athenaeum "De Propaganda Fide," 1868-1879. Attached to the S.C. of Extraordinary Ecclesiastical Affairs. Auditor of the nunciature in France, 1879-1882; in Portugal, 1882-1892. Privy chamberlain of His Holiness.

Episcopate. Elected titular bishop of Samos, July 11, 1892. Consecrated, July 25, 1892, church of the Dame del Sacro Cuore a Villa Lante, Rome, by Cardinal Vincenzo Vannutelli, assisted by Michele dei Baroni Zezza Zaponetta, titular bishop of Calcedonia, auxiliary of Naples, and by Augusto Berlucca, titular bishop of Elenopoli. Named apostolic delegate in Santo Domingo, Haiti, and Venezuela, August 10, 1892. Apostolic administrator, ad nutum Sanctæ Sedis, of the archdiocese of Port-au-Prince and diocese of Les Gonaïves, Haiti, February 24, 1893 (1). Promoted to the titular see of Sardes, July 15, 1893. Transferred to the metropolitan see of Port-au-Prince, retaining the administration of the diocese of Les Gonaïves, ad nutum et beneplacitum Sanctæ Sedis, October 1, 1894 (2). Attended the First Plenary Council of Latin America, Rome, 1898. Transferred to the titular see of Ancira, August 23, 1902. Nuncio in Brazil (3), August 27, 1902 (4). Nuncio in Portugal, October 4, 1906. Returned to Rome because of the Portuguese revolution, October 25, 1910.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915; received the red hat and the title of Ss. Silvestro e Martino ai Monti, December 9, 1915. Prefect of the S.C. of Religious, February 13, 1917. Member of the Council for the Administration of the Wealth of the Apostolic See, May 21, 1917.

Death. December 11, 1918, Rome. Buried in the tomb of the chapter of the patriarchal Vatican basilica in Campo Verano Cemetery, Rome.

Bibliography. "Cardinali defunti." Annuario pontificio per l'anno 1922, Città del Vaticano : Tipografia poliglotta vaticana, 1921, p. 66; De Marchi, Giuseppe. Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956. Pref. di Antonio Samoré. Roma : Edizioni di Storia e letteratura, 1957, pp. 79, 140, 216, 222 and 262; Pięta, Zenonem. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IX (1903-1922). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 2002, pp. 16 and 25; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, pp. 100, 467, 496 and 501.

Link. Photographs, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VIII, 501; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, p. 140, says that he was named on February 8, 1893.
(2) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VIII, 467; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, p. 140, says that he was named on February 21, 1894.
(3) De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, pp. 222 and 262, indicates that he was internuncio in Brazil although on p. 79, he says that the internunciature was elevated to nunciature on February 14, 1901.
(4) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VIII, 100; De Marchi, Le nunziature apostoliche dal 1800 al 1956, p. 79, says that he was named on July 21, 1902; the latter source, p. 140, says that he was named on June 21, 1902.


mistrangelo.gif

(2) 2. MISTRANGELO, Sch.P., Alfonso Maria
(1852-1930)

Birth. April 26, 1852, Savona, Italy. Received the sacrament of confirmation, May 17, 1859.

Education. Attended the Seminary of Savona. Joined the Congregation of the Clerics Poor Regular of the Mother of God of the Pious Schools (Piarists), province of Liguria, October 23, 1870; simple profession, 1871, province of Liguria; solemn profession, 1874. Piarist houses of study, 1870-1877. Received the insignias of the clerical character and the minor orders onFebruary 28, 1875; the subdiaconate on May 13, 1875; and the diaconate on July 18, 1875.

Priesthood. Ordained, March 17, 1877, Aquis. Faculty member in Piarist schools of Finalborgo, Carcare and Ovada; rector of the Piarist school in Ovada from 1880.

Episcopate. Elected bishop of Pontremoli, January 16, 1893. Consecrated, January 22, 1893, church of S. Pantaleone, Rome, by Cardinal Lucido Maria Parocchi, bishop of Albano, vicar general of His Holiness for the City of Rome, assisted by Antonio Maria Grasselli, O.F.M. Conv., titular archbishop of Colosse, secretary of the S.C. of the Apostolic Visitation, and by Luigi Maria Canestrari, titular bishop of Terme, rector of Seminario Pio and canon of the patriarchal Liberian basilica, Rome. Promoted to the metropolitan see of Florence, June 19, 1899. Superior general of his congregation, 1900-1904.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915; received the red hat and the title of S. Maria degli Angeli, December 9, 1915. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI.

Death. November 7, 1930, of gastric poisoning, Florence. Buried in cemetery of Trespiano (1), Florence.

Link. Photographs, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, IX, 16. Annuario Pontifico per l'anno 1930, p. 80, says that he was buried in the cemetery of Soffiano.


cagliero5.jpg

(3) 3. CAGLIERO, S.D.B., Giovanni
(1838-1926)

Birth. January 11, 1838, Castelnuovo d'Asti, archdiocese of Turin, Piedmont (later Italy). Son of Pietro Cagliero and Teresa Musso. His father died when he was very young. He was accepted by Giovanni Bosco, future saint, in the nascent Salesian oratory in Turin. His cousin, Father Cesare Cagliero, S.D.B., was procurator general of the Salesians.

Education. Studied at the Seminary of Castelnuovo d'Asti; and at the University of Turin. Joined the Pious Society of St. Francis de Sales (Salesians of Don Bosco), Turin, 1851. Received clerical habit from Don Bosco and was his favorite pupil. Classmate of Domenico Savio and Michele Rua, future Salesian saints.

Priesthood. Ordained, June 14, 1862, Turin. Faculty member of Salesian House of Studies, Turin, 1862-1875. Led first ten Salesians to South America and established five houses in Uruguay and Argentina, 1875-1877. Spiritual director of his society and first General Director of Daughters of Mary Auxiliary, Turin, 1877-1884. Pro-apostolic vicar of the new vicariate of Northern Patagonia, Argentina, November 20, 1883; the vicariate had been erected on the previous November 16.

Episcopate. Elected titular bishop of Magido, October 30, 1884. Consecrated, December 7, 1884, Turin, by Cardinal Gaetano Alimonda, archbishop of Turin, assisted by Emiliano Manacorda, bishop of Fossano, and by Giovanni Battista Bertagna, titular bishop of Cafarnao, auxiliary of Turin. Promoted to titular archbishop of Sebaste in Armenia Prima, March 24, 1904. Apostolic visitor to Italian dioceses of Bobbio, Piacenza, Savona, and Tortona, 1904. Apostolic delegate and legate extraordinary to Costa Rica, June 10, 1908. Apostolic delegate and legate extraordinary to Nicaragua, October 26, 1908.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915; received the red hat and the title of S. Bernardo alle Terme, December 9, 1915. On December 9, 1915, he was named member of the SS. CC. of Religious, Propaganda Fide, and Rites; and of the S. C. for Extraordinary Ecclesiastical Affairs on April 10, 1919. Opted for order of cardinal bishops and suburbicarian see of Frascati, December 16, 1920; he took possession of the see on January 16, 1921. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI. Papal legate to the Eucharistic Congress of Frascati, August 5, 1923. He was protector of the Sisters Adoratrices of the Most Holy Sacrament of Buenos Aires (November 16, 1916); and of the Venerable Confraternity of Devotees of Jesus of the Calvary (May 9, 1917). He composed several musical works. He was the first Salesian cardinal.

Death. February 28, 1926, at 3:30 a.m., Rome. The funeral took place on the following March 3 in the basilica of Sacro Cuore, in via Marsala, Rome; the requiem mass was celebrated by Felice Ambrogio Guerra, S.D.B., titular archbishop of Verissa, assisted by the clerics of the Pontifical Chapel. At the end of the ceremony, Cardinal Vincenzo Vannutelli, bishop of Ostia and Palestrina, dean of the Sacred College of Cardinals, imparted the absolution. Buried in the sepulchre of the S.C. for the Propagation of the Faith, Campo Verano Cemetery, Rome. In 1964 his remains were transferred to Argentina; and on May 14, they were buried in front of the main alater of the cathedral Mater Misericordiæ of Viedma (1). By presidential decree of April 7, 1965, a commemorative postal stamp honoring the cardinal was issued by the Republic of Argentina.

Bibliography. Bodas de plata episcopales del Exmo. y Reverendísimo monseñor doctor don Juan Cagliero, arzobispo titular de Sebaste y delegado apostólico en Centro América. San José de Costa Rica : Tip. Nacional, 1910; Cagliero, Giovanni. Proyecto de nueva circunscripción eclesiática de Honduras. Incidente suscitado por el Excmo, Sr. Delegado Apostólico, Monseñor Juan Cagliero. Corporate author: Honduras. Ministerio de Relaciones Exteriores ; Honduras.; Presidente, 1912-1913 (Manuel Bonilla). Tegucigalpa : Tipografía nacional, 1913. Responsibility: Publicación de la Secretaría de Relaciones Exteriores de la República de Honduras, 1913; Cagliero, Giovanni ; Silva, António Ferreira da. Unità nella diversità: le visite di Mons. Cagliero in Brasile, 1890, 1896. Roma : LAS, 1990. (Piccola biblioteca dell'Istituto storico salesiano ; 12). Note: Chiefly in Italian, with some letters in Portuguese and Spanish. Responsibility: António Ferreira da Silva; Cassano, Giovanni. Il cardinale Giovanni Cagliero : 1838-1926. Torino : Soc. ed. internazionale, 1935; Castano, Luigi. I salesiani in Argentina : il cardinal Cagliero e la redenzione della Patagonia. Roma : Casa editrice Carlo Colombo, 1942. Corporate author: Centro italiano di studi americani.; Comitato storico-politico. Conference author: Conferenze della Istituzione "Massimo Piccinini" ; (29th :; 1942:; Palazzo Antici-Mattei, Rome, Italy). At head of title:; Centro Italiano di Studi Americani, Comitato storico-politico, Conferenze della Istituzione "Massimo Piccinini"; "Em. Cagliero (Jean) in "Liste des cardinaux par order alphabétique." Annuaire Pontifical Catholique de 1924. Paris : Maison de la Bonne Presse, 1923, p. 109; Entraigas, Raul A. El Apóstol de la Patagonia. Rosario, Argentina: Apis, 1956; "Giovanni Cagliero" in Annuario pontificio per l'anno 1926. Roma : Tipografia Poliglotta Vaticana, 1926, p. 36; Imperatori, Ugo E. Giovanni Cagliero, 1838-1926. Bologna : L. Cappelli, 1931. (I grandi cardinali italiani nella vita e nella storia, 10); L'Osservatore Romano [electronic resource]. Città del Vaticano : L'Osservatore Romano, LX, n. 50 (19,987) (March 1-2, 1926), p. 3; LX, no. 51 (19,988) (March 3, 1926); and LX no. 51 (19,989) (March 4, 1926), p. 3; Pablo de Salvo, Francisco. Cagliero civilizador. Buenos Aires : Editorial Difusión, 1939; Pięta, Zenonem. Hierarchia Catholica Medii et Recientoris Aevi. Volumen IX (1903-1922). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 2002, pp. 16, 21, 22 and 334; Retornó Monseñor Cagliero; repatriación de sus restos: Roma, 1926-Viedma, 1964. Buenos Aires : Impr. del Congreso de la Nación, 1966; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recientoris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 360.

Links. Biography by Pietro Stella, in Italian, Dizionario Biografico degli Italiani - Volume 16 (1973), Treccani; biography, in Italian, diocese of Frascati; biography by Don Fiorenzo Carbonari, in Italian, La Nostra Valle on line; and brief biographical data, in Italian, sixth paragraph on page, Castelnuovo Don Bosco - Notizie Storiche di A. Baungartner; photographs and portrait, Araldica Vaticana.

(1) This is the text of the epitaph inscribed on the marble slab placed on his tomb, taken from Retornó Monseñor Cagliero; repatriación de sus restos, p. 33:

HEIC MORTALES EXUVIAS
QUAS ROMÆ PRIDIE KAL. MART, A. D. MCMXXVI RELIQUIT
LXXXVIII ÆTATIS ANNUM AGENS
JOANNES CAGLIERO
SANCTI JOANNIS BOSCO DISCIPULUS
SANCTÆ ROMANÆ ECCLESIÆ CARDINALIS
PRÆCLARUS PATAGONIÆ APOSTOLICUS VICARIUS
CUIUS IN CHRISTI REGNI DILATANDO FERVOREM
ULTIMÆ AUSTRALIS AMERICÆ REGIONES
EXIMIIS OPERIS PLURIMISQUE LABORIBUS SUNT EXPERTÆ
BENIGNO SUMMI PONTIFICIS PAULI VI IUSSU TRANSLATAS
UNIVERSUS POPULUS VIEDMENSIS
EIUSQUE ECC. EP. JOSEPHUS BORGATTI
CUNCTO CLERO OMNIBUSQUE AUCTORITATIBUS ADSTANTIBUS
MAGNO EXCEPERUNT CONCURSU
INQUE HOC TEMPLO SOLLEMNI RITU CONDIDERUNT
DIE XIV MENSIS MAI ANNO REP. SAL. MCMLXIV.
HINC IPSE ARGENTINO POPULO
RELIGIONIS SIT PERPETUUS CUSTOS
SEMPERQUE IUSTITIÆ RECTUM PATEFACIAT CALLEN

(Scripsit R. D. Robertus Jacoangeli)


fruhwirth2.gif

(4) 4. FRÜHWIRTH, O.P., Andreas
(1845-1933)

Birth. August 21, 1845, St. Anna am Aigen, diocese of Seckau, Austria, Austrian Empire. His baptismal name was Franz. His last name is also listed as Frühwirt.

Education. Joined the Order of Preachers, September 13, 1863, Graz; changed his name to Andreas; professed, September 13, 1864. Studied at Dominican houses of studies, Graz, Austria (philosophy and theology); and at the Pontifical Roman Academy of S. Tommaso d'Aquino, Rome, from 1869 to 1870.

Priesthood. Ordained, July 5, 1868, Graz. Lector of theology, Pontifical Roman Academy of St. Thomas Aquinas, July 14, 1870. Named magister in theology. Professor of theology for six years in the Dominican College of Graz; prior, 1872-1875. Prior in Vienna, 1876-1880; provincial of Austria-Hungary, from April 20, 1880 to 1891. Elected master general of his order in the general chapter of Lyon, September 19, 1891; occupied the post until May 21, 1904. Founder of Analecta Ordinis Praedicatorum, 1892. Apostolic visitor to the convent of Klosterneuburg, Austria, of the Clerics Regular of Saint Augustine, December 19, 1906. Consultor of the Supreme S.C. of the Holy Office, December 19, 1906. Named nuncio in Bavaria, October 26, 1907.

Episcopate. Elected titular archbishop of Eraclea, November 5, 1907. Consecrated, November 30, 1907, National Teutonic church of S. Maria dell'Anima, Rome, by Cardinal Rafael Merry del Val, secretary of State, assisted by Diomede Panici, titular archbishop of Laodicea, secretary of the S.C. of Rites, and by Giuseppe Cecchini, O.P., titular bishop of Alicarnaso, archpriest of Altamura and Acquaviva delle Fonti.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915; received the red hat and the title of Ss. Cosma e Damiano, deaconry elevated pro illa vice to title, December 7, 1916. Remained in nunciature until November 1916. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, May 23, 1923 until March 24, 1924. Papal legate to the consecration of cathedral of Linz, Austria, April 12, 1924. Grand Penitentiary, January 8, 1925 until December 9, 1927. Chancellor of the Holy Roman Church, December 19, 1927 until his death. Opted for the title of S. Lorenzo in Damaso, assigned to the chancellorship, December 19, 1927.

Death. February 9, 1933, Rome. Buried in the parish church of St. Anna am Aigen, diocese of Seckau. A bust in his honor was erected in his native town. At his death, he was the oldest member of the Sacred College of Cardinals.

Bibliography. Daniel, Charles; Paul-Marie Baumgarten; Antoine de Waal. Rome; le chef suprême l'organisation et l'administration centrale de l'église. Paris : Plon, 1900, p. 677; Pięa, Zenonem. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IX (1903-1922). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 2002, pp. 16, 23, 25 and 195-196.

Links. Photographs, Araldica Vaticana.


scapinelli.jpg

(5) 5. SCAPINELLI DI LEGUIGNO, Raffaele
(1858-1933)

Birth. April 25, 1858, Modena, Italy.

Education. Studied at the Seminary of Reggio-Emilia; and at the Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome, from 1887. Obtained a doctorate in utroque iure, both canon and civil law.

Priesthood. Ordained, 1884. Further studies, 1884-1887. Professor of canon law, Seminary of Reggio-Emilia, 1887-1889. Staff member of the Secretariat of State, 1889-1891. Secretary of the nunciature in Portugal, July 25, 1891 until 1894. Auditor of the nunciature in Holland, February 13, 1894 unmtil 1905. Privy chamberlain supernumerario, May 3, 1889. Privy chamberlain de numero participantium, December 29, 1899; reappointed, August 51 1903. Canon of the patriarchal Vatican basilica, April 11, 1902. Faculty member of the Pontifical Ecclesiastical Academy. Secretary of the Commission for Administration of Wealth of Holy See, November 26, 1904. Domestic prelate, July 25, 1905. Protonotary apostolic supra numerum, August 29, 1905. In charge of the secretariat of the S.C. of Extraordinary Ecclesiastical Affairs, December 16, 1907. Secretary of the Commission for Codification of Canon Law, 1908. Secretary of the S.C. of Extraordinary Ecclesisatical Affairs, March 18, 1908. Consultor of the Supreme S.C. of the Holy Office, April 23, 1908. Consultor of the S.C. Consistorial, November 4, 1908. Named nuncio in Austria-Hungary, January 27, 1912.

Episcopate. Elected titular archbishop of Laodicea, January 30, 1912. Consecrated, February 25, 1912, Matilda chapel, Vatican Apostolic Palace, by Cardinal Rafael Merry del Val, secretary of State, assisted by Vittorio Amedeo Ranuzzi de' Bianchi, titular archbishop of Tiro, master of chamber of His Holiness, and by Agostino Zampini, O.S.A., titular bishop of Porfireone, papal sacristan.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915. Remained in Vienna until the end of 1916. Received the red hat and the title of S. Girolamo degli Schiavoni, December 7, 1916. Decorated with the grand cross of the Austrian Order of Sankt Stefan, 1916. Prefect of the S.C. of Religious, December 19, 1918 to March 6, 1920. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, March 24, 1924 until March 30, 1925. Papal legate to the Eucharistic Congress, Piacenza, Italy, April 30, 1926. Papal Datary, July 22, 1930 until his death.

Death. September 16, 1933, Forte dei Marmi, Massa Carrara. Buried in the chapel of the S.C. for the Propagation of the Faith in Campo Verano Cemetery, Rome.

Bibliography. Squicciarini, Donato. Nunzi apostolici a Vienna. Città del Vaticano : Libreria Editrice Vaticana, 1998, pp. 244-246.

Link. Photographs, Araldica Vaticana.


gusmini3.jpg

(6) 6. GUSMINI, Giorgio
(1855-1921)

Birth. December 9, 1855, Gazzaniga, diocese of Bergamo, Lombardy, Austrian Empire. Son of Santo Gusmini and Maddalena Cagnoni; the father died when Giorgio was five years old.

Education. Studied at the Seminary of Bergamo, from November 4, 1869-1875 (ginnasiali and liceali studies); then, sent to Rome, he resided at Collegio Cersaoli; studied at the Pontifical Roman Athenaeum "S. Apollinare", from April 1875 (philosophy and theology; obtained a doctorate in theology on July 7, 1878); finally, attended the Royal University of Padua, where he obtained a doctorate in belle lettere, in 1882.

Priesthood. Ordained, September 8, 1878, Rome, by Giulio Lenti, titular archbishop of Side, vice-gerent of Rome. Professor of letters and philosophy at the Seminary of Bergamo, 1882-1888. Professor of letters, philosophy and history at Collegio San Alessandro, Bergamo, 1888-1890. Pastoral ministry in the diocese of Bergamo, 1878-1880. Further studies, 1880-1882. One of the founders of Società Cattolica Universitaria, now F.U.C.I. Pastoral ministry in Bergamo, 1888-1910. Municipal counselor and president of the Bureau of Beneficence of Bergamo; provincial counselor of Mandamento di Gandin, 1886-1902. Archpriest and vicar foraneus in Clusone, 1902. Privy chamberlain supra numerum, December 16, 1901; reappointed, October 20, 1903. Provost of the parish of S. Alessandro in Colonna, the most populous parish of Bergamo, 1909. Ecclesiastical assistant of the diocesan board of the Catholic Action and member of the administrative council of the newspaper "L'Eco di Bergamo". Prosynodal examiner and socius of the council of vigilance. He published several works among them, "La vita spirituale" in four volumes; "La missione sociale del clero"; "Le omelie populari"; and a historical summary of Italian literature and a shorter version of the same for secondary schools.

Episcopate. Elected bishop of Foligno, April 15, 1910. Consecrated, May 16, 1910, Bergamo, by Giacomo Maria Radini Tedeschi, bishop of Bergamo, assisted by Luigi Spandre, bishop of Asti, and by Antonio Padovani, titular bishop of Canope, auxiliary of Cremona. Promoted to the metropolitan see of Bologna, September 8, 1914.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of December 6, 1915; received the red hat and the title of S. Susanna, December 9, 1915.

Death. August 24, 1921, at 7 a.m., after a long illness, Bologna. The funeral, celebrated by Cardinal Vittorio Amedeo Ranuzzi de' Bianchi, took place on August 25, 1921, in the metropolitan cathedral of Bologna. Vincenzo Bacchi, bishop of Faenza, Paolino Giovanni Tribbioli, O.F.M.Cap., bishop of Imola, Gherardo Sante Menegazzi, O.F.M.Cap., bishop of Commacchio, and other prelates were also in attendance. Buried in the Carthusian cemetery of Bologna. Transferred to the metropolitan cathedral of Bologna, April 22, 1923; the following day, his remains were buried in the chapel of S. Anna (1).

Bibliography. Il Cardinale Giorgio Gusmini. Bergamo : Sc. tip. Patronato di Bergamo, 1971. Contents: Pino Gusmini. Il pensiero sociale del card. Giorgio Gusmini nel movimento cattolico e nell'azione pastorale.--Francesco Vistalli. Biografia del card. Giorgio Gusmini (1855-1921); Meluzzi, Luciano. I vescovi e gli arcivescovi di Bologna. Bologna : Grafica Emiliana, 1975. (Collana Storico-Ecclesiastica, 3), pp. 566-572; Valoti, Piermauro. Il Cardinale Giorgio Gusmini. Bergamo : Società Editora S. Alessandro, 1955.

Links. Biographical data, in Italian, archdiocese of Bologna; and photographs, Araldica Vaticana.

(1) In the south side, first pillar on the south side thereof, there is a memorial tablet, a coat of arms of the cardinal at the top, then a portrait bust, by Arturo Orsoni, 1923, with the legend FORTITER ET SUAVITER; and the text of the inscription, provided by Mr. Mark West, London, England:

HONORI ET QUIETI
GEORGII GUSMINI
DOMO BERGAMO
PRAESB. CARD. T.S. SUSANNAE. ARCHIEP. BON
VIRI INGENIO ET SOLLERTIA PRAESTANTISS
DE RE SOCIALI EGREGIE MERITI
QUI. PRAEP. ECCL. FULGINATIUM. ANN. IV. NOSTRAE. VII
NITORE VIRTUTUM FACTIS SCRIPTISQUE
UTRAMQUE HONESTAVIT
DEC. SUM. CIV. LUCTU. IX. K. SEPT. A. MCMXXI. ANN. NAT. LXVI


and then at the foot of pillar just above the floor are the words

QUEM
CLERUS POPULUSQUE
E COEMITERIO PUBLICO ELATUM
IN HOC MONUM. STIPE CONLATA EXSTRUCTO
COMPOSUERE IX. K. MAIAS. AB. EIUS. OB. A. SECONDO

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2014 Salvador Miranda.