The Cardinals of the Holy Roman Church

Biographical Dictionary
Pope Benedict XV (1914-1922)
Consistory of June 13, 1921 (V)


tacci.jpg

(30) 1. TACCI, Giovanni
(1863-1928)

Birth. November 12, 1863, Mogliano, archdiocese of Fermo, Papal States (now Italy). From a noble family. Son of Professor Luigi Tacci and Maria Monti Guarnieri. Received the sacrament of confirmation, December 22, 1871. His last name is also listed as Tacci Porcelli.

Education. Received his initial education from his father; then, he was sent to the Seminary of Tolentino, where he studied until 1881; later, he attended the Pontifical Roman Seminary, Rome, where he obtained doctorates in theology in 1887; and in utroque iure, both canon and civil law in 1889; on November 12, 1885, he entered the Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles, Rome, where he studied diplomacy.

Priesthood. Ordained, September 18, 1886, Fermo (1). Pastoral ministry in Fermo and Rome, 1886-1895. Domestic prelate of His Holiness. Abbreviatore di parco maggiore. Dean of the Pontifical Academy of Ecclesiastical Nobles. Member of the Commission of Pontifical Schools. Ecclesiasticus of several monasteries.

Episcopate. Elected bishop of Città della Pieve, March 18, 1895. Consecrated, May 5, 1895, cathedral of Fermo, by Cardinal Amilcare Malagola, archbishop of Fermo, assisted by Luigi Bonetti, bishop of Montalto, and by Roberto Papiri, bishop of Macerata e Tolentino. Apostolic delegate in Constantinople, for Eastern-rite Catholics, and patriarch vicar for Latin-rite Catholics, December 19, 1904. Promoted to the titular archbishop of Nicea, retaining the administration of the diocese of Città della Pieve ad beneplacitum of His Holiness and the Apostolic See, March 10, 1905 (2). Nuncio in Belgium, December 31, 1907. Internuncio in Holland, March 18, 1911. Prefect of the Pontifical Domus, December 8, 1916. Prefect of the Sacred Apostolic Palace, October 30, 1918.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 13, 1921; received the red hat and the title of S. Maria in Trastevere, June 16, 1921. Ascribed to the SS. CC. of the Council, Ceremonial, Extraordinary Ecclesiastical Affairs, Oriental Church (June 16, 1921), and Propaganda Fide (September 18, 1922). Protector of the Sisters of the Christian Schools of Mercy of Saint-Sauveur-le-Vicomte (July 5, 1921); of the Sisters of Christian Education (July 14, 1921); of the Sisters of the Providence of Portieux (August 8, 1921); and of the Pious Mothers of Ovada (April 20, 1923). Papal legate to the bicentennial celebration of the coronation of Our Lady of Mercy, Macerata, Italy, September 4, 1921. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI. Secretary of the S.C. for the Oriental Church, August 8, 1922 to January 29, 1927. On September 10, 1922, he and Cardinal Vittorio Amedeo Ranuzzi de' Bianchi became the first cardinals to fly; boarding a Caproni machine flown by Colonel Armando Armani, they went to Loreto in order to attend a meeting in honor of Our Lady of Loreto, patroness of aviators. Papal legate to the celebration in honor of Sainte-Marie-Madeleine Postel, Saint-Sauveur-le-Vicomte, Coutances, France, July 22, 1925.

Death. June 30, 1928, Rome. Buried in the sepulchre of the S.C. for the Propagation of the Faith, Campo Verano cemetery, Rome.

Bibliography. Del Re, Niccolò. "Giovanni Tacci" in La Sacra Congregazione per le Chiese Orientali. Nel cinquantesimo della fondazione (1917-1967). Grottaferrata, Roma : Tipografia Italo-Orientale "San Nilo", 1969, p. 84-86; "Em. Tacci, Jean", in "Liste des cardinaux par order alphabétique." Annuaire Pontifical Catholique de 1924. Paris : Maison de la Bonne Presse, 1924, p. 125; Pięta, Zenonem. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IX (1903-1922). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 2002, pp. 19, 24 and 270; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VIII (1846-1903). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1979, p. 207.

Link. His episcopal lineage by Charles N. Bransom, Jr., in English, Apostolic Succession & Episcopal Lineages in the Roman Catholic Church; his arms, Araldica Vaticana.

(1) This is according to Del Re, "Giovanni Tacci" in La Sacra Congregazione per le Chiese Orientali. Nel cinquantesimo della fondazione (1917-1967), p. 85; and Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VIII, 207. "Em. Tacci, Jean", in "Liste des cardinaux par order alphabétique." Annuaire Pontifical Catholique de 1924, p. 125, says that he was ordained on September 19, 1886.
(2) This is according to Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, IX, 270; the same source, VIII, 207, indicates that he was promoted on December 17, 1904.


ratti.gif

(31) 2. RATTI, Achille
(1857-1939)

Birth. May 31, 1857, Desio, archdiocese of Milan, Italy. Son of Francesco Ratti and Teresa Galli. Baptized on June 1, 1857, he received the name Ambrogio Damiano Achille.

Education. Minor Seminary of S. Pietro Martire, Seveso, 1867; Seminary of Milan, Monza; Theological Seminary of Milan, Milan; Lombard Seminary, Rome; La Sapienza University, Rome (doctorate in theology) Ambrosian Library, Milan; Pontifical Gregorian University, Rome (doctorate in canon law); Pontifical Roman Academy of Saint Thomas Aquinas, Rome (doctorate in philosophy).

Priesthood. Ordained, December 20, 1879, Rome. Further studies, Rome, 1879-1882. Returned to Milan in 1882 and was, simultaneously, professor of theology at the Seminary of S. Pietro Martire, and of sacred eloquence and Hebrew at the Theological Seminary of Milan. Staff member of the Ambrosian Library, 1888-1907; prefect, 1907-1911. In 1893, he was named ablegato to deliver the red biretta to the two new Cardinals Victor-Lucien-Sulpice Lécot and Joseph-Chrétien-Ernest Bourret of France. Domestic prelate of His Holiness, March 6, 1907. Pro-prefect of the Vatican Library, February 20, 1912; prefect, August 20, 1914. Canon of the patriarchal Vatican basilica, September 14, 1914. Protonotary apostolic supra numerum, October 28, 1914. Apostolic visitor to Poland and Lithuania, April 25, 1918. Nuncio in Poland, June 6, 1919.

Episcopate. Elected titular archbishop of Lepanto (1), July 3, 1919. Consecrated, October 28, 1919, cathedral of Warsaw, by Aleksander Kakowski, archbishop of Warsaw, assisted by Józef Sebastian Pelczar, bishop of Przemyśl of the Latins, and by Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki, bishop of Włocławek. Transferred to the titular see of Adana, April 29, 1921.

Cardinalate. Created cardinal priest in the consistory of June 13, 1921; received the red hat and the title of Ss. Silvestro e Martino ai Monti, June 16, 1921. Transferred to metropolitan see of Milan, June 13, 1921. Participated in the conclave of 1922 and was elected pope.

Papacy. Elected, February 6, 1922; took the name Pius XI. Crowned, February 12, 1922, Vatican, by Cardinal Gaetano Bisleti, protodeacon of S. Agata in Suburra. He created seventy six cardinals in seventeen consistories.

Death. February 10, 1939, Vatican City. Buried on February 14, 1939 in the grotto of the patriarchal Vatican basilica.

Bibliography. Anderson, Robin. Between two wars. The Story of Pope Pius XI (Achille Ratti) 1922-1939. Chicago : Franciscan Herald, 1977; Aradi, Zsolt. Pius XI. The pope and the man. New York : Hanover House, 1958; Cazzani, Eugenio. Vescovi e arcivescovi di Milano. Nuova ed./ a cura di Angelo Majo, 2. ed. Milano : Massimo : NED, 1996. Note: Originally published 1955, now enlarged and updated, p. 284-287; Chiron, Yves. Pie XI : 1857-1939. Paris : Perrin, 2004; Chiron, Yves. Pie IX, pape moderne. Bitche : Clovis, 1995; Confalonieri, Carlo. Pio XI visto da vicino. Nuova ed. Cinisello Balsamo : Edizioni Paoline, 1993. (Grande biografie ; 2); Falconi, Carlo. The Popes in the twentieth century, from Pius X to John XXIII. Boston : Little, Brown, 1968, ©1967. Translation of I papi del ventesimo secolo. Translated from the Italian by Muriel Grindrod ; Fattorini, Emma. Pio XI, Hitler e Mussolini. La solitudine di un Papa. Turin : Einaudi, 2007; Hughes, Philip. Pope Pius the Eleventh. London : Sheed & Ward, 1938; Majo, Angelo. Storia della chiesa ambrosiana. 5 vols. 2nd ed. Milano : NED, 1983-1986, IV, 26, 72, 127, 147, 171, 172 and 174; Margiotta Broglio, Francesco. "Pio XI." Enciclopedia dei papi. 3 vols. Roma : Istituto della Enciclopedia italiana, 2000, III, 617-632; La sollecitudine ecclesiale di Pio XI : alla luce delle nuove fonti archivistiche : atti del convegno internazionale di studio, Città del Vaticano, 26-28 febbraio 2009. A cura di Cosimo Semeraro. Città del Vaticano, Libreria Editrice Vaticana, 2010. (Atti e documenti ; 31; Variation: Atti e documenti ; 31).

Links. Photograph and biography, in English (Britannica); photograph and arms, The Vatican; biography by Francesco Margiotta Broglio, in Italian, Enciclopedia dei papi, Treccani; biography by Konrad Fuchs, in German, Biographisch-Bibliographische Kirchenlexikon; portrait and biography, in Italian, cronologia leonardo; his episcopal lineage by Charles N. Bransom, in English, Apostolic Succession in the Roman Catholic Church; his portrait, Menzies Virtual Museum; his photograph, Orbis Enterprise; portrait with the papal tiara Hawaii OnLine; close-up photograph, Ratti Family; his monument by Pietro Canonica, Lateran Palace, Rome; detail of the monument, from the same source; commemorative postal stamp, Vatican City; Serie cronologica dei vescovi di Milano (III-XXI secolo), in Italian, archdiocese of Milan; Pius XI, Pope of Challenges by Andrea Tornielli, in Italia, Vatican Insider, 04/26/2011; Il giallo dell'enciclica antinazista by Marco Roncalli, Avvenire, 17 ottobre 2013; Cracking the Vatican's culture of opacity on clerical crimes by Kieran Tapsell, Sydney, ucanews, February 6, 2014; Pio XI e lidea di Chiesa moderna by Gianfranco Ravasi, Avvenire, 8 febbraio 2014.

(1) This see is also called Naupactus.


laurenti4.jpg

(32) 3. LAURENTI, Camillo
(1861-1938)

Birth. November 20 (1), 1861, Monte Porzio Catone, diocese of Frascati, Papal State. Son of Luigi Laurenti and Adelaide Lovatti, a noble woman.

Education. Resided at Almo Collegio Capranica, Rome, from November 1, 1872 until July 31, 1884; studied at the Pontifical Urbanian Athenaeum "De Propaganda Fide," Rome, where he earned doctorates in philosophy and theology.

Priesthood. Ordained, June 7, 1884, Rome. Staff member of the S.C. for the Propagation of the Faith, September 1, 1884; first minutant, December 1, 1887. Privy chamberlain supranumerarius, August 3, 1889; reappointed, August 16, 1903. Professor of philosophy at the Pontifical Urbanian Athenaeum "De Propaganda Fide," 1892-1908. Undersecretary of the S.C. for the Propagation of the Faith, October 20, 1908. Domestic prelate of His Holiness, June 12, 1909. Secretary of the S.C. for the Propagation of the Faith, August 12, 1911. Consultor of the Supreme S.C. of the Holy Office, March 4, 1912. Consultor of the S.C. of the Oriental Church, November 29, 1917.

Cardinalate. Created cardinal deacon in the consistory of June 13, 1921; received red hat and deaconry of S. Maria della Scala, June 16, 1921. His cardinalitial motto was Stella matutina. Participated in the conclave of 1922, which elected Pope Pius XI. Papal legate to the centennial celebrations of Our Lady of Larmes, Treviglio, Milan, February 1922. Prefect of the S.C. for Religious, July 5, 1922. Papal legate to the Eucharistic Congress of Sassari, August 15, 1923; to the Eucharistic Congress of Sora, September 14, 1924; and to the Congress of Christ the King, Milan, May 15, 1926. Pro-prefect of the S.C. of Rites, December 17, 1928; prefect, March 12, 1929. Opted for the order of cardinal priests and his deaconry was elevated pro illa vice to title, December 16, 1935.

Death September 6, 1938, of a heart attack, Rome. Buried, family's tomb, Campo Verano cemetery, Rome. His remains were later transferred to the church of Ricovero S. Giuseppe at Monte Porzio Catone, province of Rome.

Bibliography. "Cardinali defunti." Annuario pontificio per l'anno 1939, Città del Vaticano : Tipografia poliglotta vaticana, 1938, p. 85; Daniel, Charles; Paul-Marie Baumgarten; Antoine de Waal. Rome; le chef suprême l'organisation et l'administration centrale de l'église. Paris : Plon, 1900, p. 681; "Liste des cardinaux par ordre alphabétique." Annuaire Pontifical Catholique de 1936, Paris : Maison de la Bonne Presse, 1937, p. 100; L'Osservatore Romano [electronic resource]. Città del Vaticano : L'Osservatore Romano, LXI, n. 140 (June 13-14, 1926), p. 1; Pięta, Zenonem. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen IX (1903-1922). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 2002, pp. 19 and 26.

Link. Photographs and arms, Araldica Vaticana.

(1) This is according to all the sources consulted except Daniel, Rome; le chef suprême l'organisation et l'administration centrale de l'église, p. 681, which says that he was born on September 1, 1861; and L'Osservatore Romano, LXI, n. 140 (June 13-14, 1926), p. 1, which says that he was born on November 24, 1862.

Top Consistories Catalogs Home

©1998-2015 Salvador Miranda.